ECMO – czy ta maszyna może przywracać do życia?

Urządzenie do pozaustrojowego utlenowania krwi (ang. Extracorporeal Membrane Oxygenation – ECMO) jest formą pozaustrojowego wspomagania funkcji życiowych. Jest standardem w leczeniu wielu schorzeń. Obecnie uznanymi wskazaniami do stosowania ECMO są: ARDS (Zespół Ostrej Niewydolności Oddechowej), wstrząs kardiogenny, zator płucny, zapalenie mięśnia sercowego, a także jest używane w kardiochirurgii (m.in. jako pomost do przeszczepienia serca) [4]. Od niedawna postuluje się również powszechne stosowanie ECMO u osób po nagłym zatrzymaniu krążenia [2, 3, 5, 6].

ECMO nie leczy płuc lecz daje choremu szansę przeżycia okresu, gdy ich funkcja jest zaburzona na tyle głęboko, że uniemożliwia wystarczającą oksygenację krwi tętniczej lub/i eliminację dwutlenku węgla [1]. Urządzenia te wyprowadzają krew z ciała, usuwają z niej zużyty dwutlenek węgla, a następnie wpompowują ją z powrotem do organizmu nasyconą tlenem, skutecznie zastępując w tym serce oraz płuca. W ostatnich latach technologia rozwinęła się do tego stopnia, że sprzęt szybciej się zakłada oraz jest on wystarczająco niewielki, by zmieścił się w ambulansie. Już dziś powszechnie stosuje się je w Japonii i Korei Południowej u ofiar nagłego zatrzymania krążenia.

Zdaniem doktora Sama Parni, uznanego na świecie badacza reanimacji, Europa nadmiernie ostrożnie podchodzi do tej nowej technologii, skutkiem czego ludzie, których można by uratować, umierają. Nagłe zatrzymanie krążenia co roku dotyka 60 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii, z czego tylko 10 tysięcy dociera do szpitala żywa. Z tej liczby zaledwie trzy tysiące osób wychodzi później ze szpitala [2].

Lekarze tacy jak Parnia uważają, że nowoczesna medycyna i technologia mogłyby znacznie poprawić wskaźniki przeżywalności, gdyby tylko medykom udostępniono odpowiednie przeszkolenie i sprzęt, zwłaszcza urządzenia ECMO.

W jednym przypadku japońskim lekarzom udało się skutecznie zastosować ECMO u 30-latki, u której po przedawkowaniu narkotyków, ciało gwałtownie schłodziła zimna temperatura panująca na zewnątrz. Kobietę podłączono do urządzenia ECMO, które ogrzało jej krew, aż organizm powrócił do życia. – Pacjentka wyszła ze szpitala bez uszkodzenia mózgu i innych organów wewnętrznych – opowiada Parnia.

Inni eksperci zachowują dystans. Podkreślają, że więcej żyć ludzkich ocalić można ucząc wszystkich, jak rozpoznać zatrzymanie krążenia i udzielić pierwszej pomocy. Taka reanimacja przed przyjazdem karetki podwaja szanse przeżycia, tymczasem tylko 30 proc. ofiar zatrzymania krążenia otrzymuje ten rodzaj pomocy. Systemy ECMO są złożone i kosztowne, więc ich stosowanie ogranicza się do ośrodków specjalistycznych. Aby dokładnie określić, w jakich okolicznościach sprawdzają się one najlepiej, potrzebnych jest więcej prób klinicznych [2, 3, 4].

Australijskie badania przeprowadzone na owcach wskazują, że zastosowanie ECMO usprawnia powrót krążenia oraz przepływu krwi przez naczynia wieńcowe w modelu owczym w przypadku zatrzymania krążenia w mechanizmie migotania komór [5]. Również badania przeprowadzone w USA na świniach wskazują, że zastosowanie tej metody w nagłym zatrzymaniu krążenia może być uzasadnione [6].

Wyniki badań wskazują, że w przypadku zatrzymania krążenia poza szpitalem EMCO może być przydatne m.in. w wybranych sytuacjach (jak zatrucia, hipotermia, itd.). ECMO może być stosowane także u dawców organów zmarłych z przyczyn pozasercowych. [3, 4].

Autor: Sunnidaley Mafa

Źródło:
1.http://anestezjologia.net/pl/articles/item/17048/protokol_zastosowania_pozaustrojowej_oksygenacji_krwi_ecmo_wleczeniu_ostrej_niewydolnosci_oddechowej
2.http://ciekawe.onet.pl/medycyna/ta-maszyna-wskrzesza-zmarlych,2,5442518,artykul.html
3.http://www.criticalcarecanada.com/presentations/2012/should_we_rescue_out-of-hospital_cardiac_arrest_with_ecmo.pdf
4.http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/2_ecmo_21122011.pdf
5.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23375811
6.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23691782


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Badanie przedmiotowe układu krążenia

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.