Znieczulenie przewodowe przyczyną znikających zębów mądrości

Zniesienie bólu w trakcie zabiegów jest kluczowym elementem prawidłowego leczenia stomatologicznego. Nie dziwi więc, że znieczulenie miejscowe odgrywa niezwykle ważną rolę również u najmłodszych pacjentów. Analiza przeprowadzona przez naukowców z Tufts University School of Dental Medicine inspiruje do zastanowienia się nad wykorzystaniem procedury blokady nerwu zębodołowego dolnego w zupełnie innym celu…

Blokada nerwu zębodołowego dolnego jest najczęściej wykonywanym znieczuleniem przewodowym u dzieci. Pamiętając o różnicach w anatomii otworu żuchwowego dzieci i dorosłych, stomatolog prowadzi igłę, w zależności od wieku pacjenta, poniżej powierzchni żującej zębów mlecznych żuchwy, lub na wysokości powierzchni żującej ostatniego trzonowca stałego dolnego. Śródtkankowe podanie środka znieczulającego w tej okolicy powoduje anestezję dolnych zębów, wargi dolnej, koniuszka języka i dna jamy ustnej po stronie wkłucia – zatem dużego obszaru przy zastosowaniu relatywnie niewielkiej ilości płynu. Znieczulenie tego typu stosowane jest bez ograniczeń – również u dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

Zawiązki zębów mądrości ze względu na swój późny rozwój (zwykle w wieku ok. 6 roku życia) narażone są na urazy. Ich wyrzynanie rozpoczyna się w wieku ok 17-21 roku życia i często prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych powikłań. Są one najbardziej narażone na próchnicę, ze względu na swoje położenie i skomplikowaną anatomię, przez co są bardziej problematyczne pod względem utrzymania higieny. W 9 na 10 przypadków występuje utrudnione wyrzynanie, lub zatrzymanie zębów w kości. W konsekwencji zęby ósme często prowadzą do wystąpienia bólu, halitozy i nierzadko infekcji. Trzecie trzonowce w sposób naturalny nie występują u ok 35% społeczeństwa i przez wielu lekarzy uważane są za niepotrzebny relikt –stosunkowo często zlecano ich profilaktyczne usunięcie.

Naukowcy z Tufts University przeprowadzili badanie epidemiologiczne, obejmujące grupę losowo wybranych 439 dzieci powyżej siódmego roku życia. Wyniki opublikowano w kwietniowym numerze The Journal of American Dental Association. Celem badania było ustalenie korelacji między znieczuleniem nerwu zębodołowego dolnego a brakiem zawiązków trzecich trzonowców w żuchwie. Pacjentów podzielono na dwie grupy: grupę kontrolną, składającą się z dzieci, które nigdy nie otrzymały znieczulenia nerwu zębodołowego dolnego (376 przypadków), oraz na grupę, w której pacjenci choć raz przeprowadzone mieli znieczulenie do otworu żuchwowego (63 przypadki). Dokonując analizy dostępnych zdjęć pantomograficznych, wykonano statystyki. Okazało się, że w grupie kontrolnej brak zawiązków trzecich zębów trzonowych dolnych występował w 1,9% przypadków, podczas, gdy w grupie badanej aż w 7,9%. Zdecydowano, że tak wyraźna zależność nie może być przypadkowa. 4,35-krotne zwiększenie występowania braku zawiązków w grupie pacjentów, u których zastosowano znieczulenie przewodowe w młodym wieku, skłania do refleksji. Zawiązki zębów ósmych z początku położone są płytko, pod cienką warstwą tkanek miękkich i są nie większe od średnicy igły do wstrzykiwania znieczuleń, co prawdopodobnie może być przyczyną łatwego uszkadzania ósemek w trakcie przeprowadzania znieczulenia przewodowego. Czy dentyści od prawie 100 lat mimowolnie hamowali rozwój zawiązków trzecich trzonowców u dzieci? Odkrycie musi być poparte dalszymi intensywnymi badaniami na większej grupie pacjentów. Być może niszczenie zawiązków zębów mądrości przy pomocy tak mało inwazyjnych metod jak zastrzyk stanie się rutynową procedurą u dzieci, eliminując tym samym problemy wynikające z ich późnego usuwania – finansowe, czasowe, jak również kwestię powikłań pozabiegowych. Intrygujące odkrycie czeka na dalsze badania.

Autor: Maria Bilińska



Źródło:
1. Swee J, Silvestri AR, Finkelman MD, Rich AP, Alexander SA, Loo CY. 2013. Inferior Alveolar Nerve Block and Third-Molar Agenesis: A Retrospective Clinical Study. The Journal of the American Dental Association, 144(4), 389-395. 
2. http://www.fmdental.pl/uploads/20110111150724.pdf


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Blokada Nerwu Zębodołowego Dolnego – Pierwsza Próba Video

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.