Przeszczepianie płuc z wykorzystaniem urządzenia zachowującego funkcje życiowe przeszczepianego organu

Zamiast w lodówce, nowa para płuc dla Gary’ego Connighama przybyła do UPMC Presbyterian w nowoczesnym pojemniku na kółkach. Eksperymentalna (jak na razie) maszyna podtrzymywała funkcjonowanie płuc dawcy oraz ich wentylację podczas gdy przebywały poza ciałem. Zapewniała także stałą podać krwi oraz substancji odżywczych. Organy były ex vivo utrzymywane także w temperaturze ludzkiego ciała [1, 4]. Był to jeden z pierwszych przypadków wykorzystania perfuzji mechanicznej w normotermii do przechowywania płuc w czasie od pobrania do przeszczepienia. Podobne doświadczenia miały miejsce już przy przechowywaniu nerki i wątroby.

„Płuca były wciąż żywe, gdy mi je wszczepiono”, podaje 53-letni Cunnigham (Moundsville, Zachodnia Virginia), u którego wykonano 4 maja 2013r. przeszczepienie obu płuc. „To było dla mnie, jak nowa nadzieja. Naprawdę mam dużo szczęścia”.

Chirurdzy z UPMC, którzy przeprowadzili transplantację podali do wiadomości publicznej, że udało się pomyślnie wykorzystać System Podtrzymywania Organów (Organ Care System – OCS). Wydarzenie to może stanowić krok milowy w transplantologii narządów klatki piersiowej, dzięki lepszej możliwości wykorzystania narządów przygotowywanych do przeszczepienia, które w chwili obecnej mogą być przechowywane w hipotermii przez zaledwie kilka godzin.

Podobnie jak inne narządy, płuca są zazwyczaj transportowane w hipotermii prostej – są umieszczane w specjalnym pojemniku z lodem, przez co nie mają zapewnionego przepływu krwi, a to zwiększa ryzyko niepodjęcia czynności bezpośredniej po przeszczepieniu. Ponadto, system OCS może wydłużyć okienko czasowe podtrzymywania organów nawet do 18-24 godzin. Pozwoli to na transportowanie narządów na większe odległości [1].

Nowy sprzęt, pierwszy raz był testowany w USA w grudniu w UCLA Medical Center w Los Angeles, a następnie kilkanaście razy testowany był w Europie. Opublikowane europejskie badania w zeszłym roku w piśmie The Lancet wykazały pozytywne rezultaty po transplantacji płuc z wykorzystaniem podtrzymywania funkcji przeszczepów [2].

Przygotowywane do przeszczepienia płuca zaopatrywane są w tlen oraz krew, a także są przemywane specjalnym roztworem leków i innych substancji mających na celu ochronę przed zakażeniem. Transplantolodzy wykorzystujący nowy system potwierdzają, że po kilku godzinach przechowywania płuc pozostają one nadal w dobrym stanie.

„Narządy będące w złym stanie można będzie leczyć oraz poprawić ich funkcjonowanie przed wszczepieniem ich pacjentowi. To nam pozwala na jeszcze większy rozwój metody oraz na pobieranie większej ilości organów do testowania ich”, podaje dr Jonathan D’Dunha, który przewodził ośmiogodzinnej operacji Cunninghama. Podkreśla on, że często przeszczepiane są narządy niebędące w idealnym stanie – ze stanem zapalnym lub urazami – a nowy sprzęt pozwoli wkrótce zniwelować te problemy.

Pacjenci oczekujący na przeszczepienie płuc muszą się zmierzyć w chwili obecnej z wieloma wyzwaniami. System OCS może się znacznie przyczynić do poprawy ich sytuacji. Dzięki niemu płuca mogą być bezpiecznie przechowywane i transportowane umożliwiając pełne wykorzystanie narządu oraz pomyślną transplantację [1].

Autor: Sunnidaley Mafa

Źródło:
1.http://www.healthline.com/health-news/tech-nations-first-breathing-lung-transplant-at-ucla-032313
2.http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2812%2961344-0/abstract
3.http://transplants.ucla.edu/body.cfm?id=219
4.http://triblive.com/news/adminpage/3652252-74/transplant-upmc-device#axzz2Nt8KEVUT


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Torakoskopowa operacja płuc

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.