Wszczepienie pierwszej cyberręki

Po raz pierwszy wszczepiono pacjentowi protezę kończyny górnej z systemem kontroli neuronalno-mięśniowej w Sahlgrenska University Hospital w Gothenburgu (Szwecja). Innowacyjne jest przymocowanie protezy na stałe z wykorzystaniem elektrod wszczepionych do mięśni i nerwów. Efektem jest powstanie cybernetycznej protezy funkcjonującej podobnie, jak ludzka kończyna.

Twórcy protezy musieli sprostać dwóm zasadniczym problemom: 1) w jaki sposób przymocować sztuczną kończynę do ciała ludzkiego, 2) w jaki sposób zapewnić intuicyjną i efektywną kontrolę protezy, aby była ona funkcjonalna i mogła przywrócić utracone funkcje kończyny.

Zespół chirurgiczny kierowany przez dr. Rickarda Brånemark stworzył rozwiązanie polegające na połączeniu protezy z kością dzięki technologii osseointegracji oraz implantacji elektrod. Tytanowy trzpień służy do zamocowania protezy bezpośrednio do kikuta, co ma wiele zalet w porównaniu z protezami mocowanymi tradycyjnie.

Osseointegracja to bezpośrednie połączenie pomiędzy żywą kością a powierzchnią wszczepu. Tlen zawarty w tkance kostnej powoduje powstanie warstwy dwutlenku tytanu na powierzchni specjalnie przygotowanego implantu, dzięki czemu może na niej odkładać się nowa tkanka kostna.

W dotychczasowych protezach pacjent miał możliwość korzystania jedynie ze wzrokowego lub słuchowego sprzężenia zwrotnego. W praktyce, oznaczało to, że trzeba było widzieć lub słyszeć silniczki w protezie, aby oszacować konieczną do przyłożenia siłę aby coś chwycić i podnieść.

Nowy typ protezy zapewnia większą funkcjonalność niż wcześniejsze modele. Dzięki temu, że elektrody zostały umieszczone w ciele pacjenta, pozwalają one na zebranie dokładniejszych danych, niż elektrody umieszczane na jego skórze. Nowy wynalazek może dodatkowo wysyłać sygnały z protezy do mózgu naśladując zmysł dotyku.

Pierwszy pacjent, u którego zastosowano tę technologię wcześniej już korzystał z kończyny robotycznej, jednakże jej użytkowanie było utrudnione w wysokich i niskich temperaturach oraz występowały zakłócenia z mięśni obręczy barkowej. Dzięki nowej, cybernetycznej, kończynie problemy te ustąpiły, a pacjent podaje, że prawie bez wysiłku wytwarza sygnały sterujące protezą. Ponadto testy wykazały, że możliwe jest wykonanie większej ilości skoordynowanych ruchów, a część ruchów może być wykonywana jednocześnie.

„Następnym krokiem będzie elektryczna stymulacja nerwów, mająca na celu sprawdzenie, czy pacjent może odczuwać bodźce, tak aby mógł uzyskać sztuczny zmysł dotyku. Naszym ostatecznym celem jest, aby zastąpić utraconą kończynę w sposób bardziej naturalny w celu poprawy jakości życia”, podaje Rickard Brånemark.

Nowa proteza umożliwia pacjentowi wykonywanie pełnego zakresu ruchów, ogranicza podrażnienia skóry kikuta oraz daje większe wrażenie, jakby sztuczna kończyna była częścią ciała. Ogólnie rzecz ujmując, poprawia to jakość życia osób po amputacji kończyny. „Wierzymy, że wszczepialne elektrody wraz ze stabilnym interfejsem człowiek-maszyna oraz mocowanie protezy na drodze osseointegracji jest przełomem, który stanie się początkiem nowej epoki w dziedzinie zastępowania utraconej kończyny”, podaje Rickard Brånemark.

Autor: lek. Sunnidaley Mafa

Źródło:
1. http://www.chalmers.se/en/news/Pages/World-premiere-of-muscle-and-nerve-controlled-arm-prosthesis.aspx
2. http://giznet.pl/pierwsza-cyberreka-gotowa-do-wszczepienia/
3. http://www.oandp.com/articles/NEWS_2013-02-22_01.asp


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEdtube.pl: Proteza łopatki z powodu amputacji przy mięsaku Ewinga – część1

1 Komentarz do “Wszczepienie pierwszej cyberręki”

  1. CyberAmputee pisze:

    Fany projekt! I co najwazniejsze przyszlosciowy. Mam kumpla, ktory ma proteze zakotwiczona w kosci i nie ma z nia problemow! Jak inni z lejami.

    Moze kiedys i jemy wszczepia elektrody?
    Brawa dla autora projektu!

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.