Suplementacja witaminą D przynosi ulgę w niespecyficznych bólach mięśniowo – szkieletowych

Naukowcy ze Szwajcarii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeprowadzili badania, dzięki którym udowodnili, że przyjmowanie cholekalcyferolu (Witamina D) stanowi skuteczną terapię przeciwbólową.

Powszechnie znany jest wpływ cholekalcyferolu na układ kostny organizmu. Niedobór witaminy D grozi krzywicą u dzieci oraz osteomalacją i osteoporozą u dorosłych, a także innymi złamaniami, skrzywieniami i zniekształceniami szkieletu. Ostatnie badania wskazują również na związek hipowitaminozy D z osłabieniem siły mięśni , zmniejszeniem ich napięcia, czy zanikiem i trudnymi w leczeniu bólami mięśniowo – szkieletowymi (obejmującymi mięśnie, ścięgna i więzadła wzdłuż kości), którymi zajęto się w doświadczeniu.

Randomizowane badania trwały od lutego 2008 do lutego 2010 roku. Przeprowadzono je na grupie 84 wschodnich emigrantów (głównie z Syrii, Turcji, Północnej Afryki) zgłaszających się do lekarza rodzinnego z powodu niespecyficznych bólów mięśniowo – szkieletowych. Jednym z kryteriów zakwalifikowania pacjenta do badania był poziom witaminy D w osoczu nie przekraczający 50 nmol/L. Pacjenci zostali podzieleni na grupę kontrolną i badaną. Przez 6 tygodni przyjmowali placebo, albo 150 000 IU witaminy D3 doustnie. Po tym okresie wszyscy otrzymujący placebo na kolejne 6 tygodni stawali się grupą badaną, a pozostali mogli być grupą kontrolną lub badaną.

Po pierwszych sześciu tygodniach znacząca większość pacjentów z grupy badanej zgłaszała zmniejszenie bólu, w porównaniu do grupy kontrolnej (34.9% vs 19.5%; p=0.04). W tym samym czasie pacjenci przyjmujący witaminę D informowali o polepszeniu zdolności do wchodzenia po schodach (21.0% vs 8.4%; p=0.008). Po dwunastu tygodniach różnica w odczuwaniu bólu między pacjentami przyjmującymi witaminę D przez cały ten okres, a tymi którzy otrzymywali ją przez 6 tygodni okazała się istotna statystycznie – p= 0.005. Istotnym jest, że nie zgłaszano żadnych efektów ubocznych takiej terapii.

Wyniki badań wskazują na polepszenie stanu zdrowia pacjentów i poprawę jakości ich życia. Dodatkowo podkreślają rolę kontroli poziomu witaminy D u pacjentów skarżących się na dolegliwości mięśniowe. Są to kolejne udowodnione korzyści z zastosowania witaminy D. Oprócz walki z przytoczonymi wyżej dolegliwościami, witamina D jest przydatna w terapii osteoporozy. Dostępne są także badania, które dowodzą, że dzięki jej przyjmowaniu możliwy jest wzrost poziomu testosteronu u mężczyzn. Jakkolwiek fakt, że dolegliwości mieśniowo – szkieletowe dotykają około połowy dorosłych, może wpłynąć na to, że stanie się ona także ważnym lekiem w terapii przeciwbólowej. Zaproponowana przez badaczy terapia wydaje się być tanią, łatwo dostępną, a co najważniejsze skuteczną.

Autorzy: Anna Kozioł, Julia Rudnicka, Jerzy Bednarski

Źródło:
1.Schreuder, Bernsen, Vitamin D Supplementation for Nonspecific Musculoskeletal Pain in Non-Western Immigrants: A Randomized Controlled Trial, Annals of Family Medicine
2.Badsha, Daher, Ooi, Myalgias or non-specific muscle pain in Arab or Indo-Pakistani patients may indicate vitamin D deficiency,
3.Mascarenhas, Mobarhan, Hypovitaminosis D-induced pain,
4.Prabhala, Garg, Dandona, Severe myopathy associated with vitamin D deficiency in western New York.


Chcesz wiedzieć więcej o bólu? Obejrzyj na MEDtube.pl: Poranny ból stopy

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.