Wpływ tiotropium na śmiertelność u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc

Tiotropium to lek poprawiający parametry wentylacyjne dróg oddechowych, jakość życia oraz redukujący ryzyko zaostrzeń i śmiertelność u chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Nie wiadomo jednak czy te korzyści będą się utrzymywać w przypadku przyjmowania tiotropium w połączeniu z wziewnymi glikokortykosteroidam i długo działającymi agonistami receptora beta2-adrenergicznego.

Naukowcy z University of Dundee, Wielka Brytania, przeprowadzili retrospektywne badanie kohortowe, korzystając z baz danych chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc National Health Service w Szkocji z lat 2001-2010. Wpływ dołączenia tiotropium do terapii glikokortykosteroidami i beta2-mimetykami na chorobę oceniano na podstawie wskaźnika śmiertelności, hospitalizacji z powodów zaburzeń oddechowych oraz konieczności zastosowania ogólnoustrojowych glikokortykosteroidów.

Chorych podzielono na dwie grupy. Grupę badaną stanowili pacjenci przyjmujący tiotropium wraz z wziewnym glikokortykosteroidem i beta2-mimetykiem (n=1857). W grupie porównawczej chorzy przyjmowali jedynie glikokortykosteroid i beta2-mimetyk (n=996). Obserwacja objęła średnio ponad 4.5 roku terapii.

Wyniki badania wykazały, że przyjmowanie tiotropium wraz z pozostałymi lekami przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka śmiertelności (HR = 0.65, p<0.001), ryzyka hospitalizacji (HR = 0.85, p=0.04) i konieczności zastosowania glikokortykosteroidów systemowych (HR=0.71, p<0.001). Zdaniem autorów tiotropium, który jest antagonistą receptorów muskarynowych obecnych na zakończeniach nerwowych układu przywspółczulnego, może zwiększać korzyści w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc dzięki właściwościom rozszerzającym oskrzela w innym, uzupełniającym mechanizmie, niż agoniści receptora beta2-adrenergicznego. Ponadto dołączenie tiotropium może wpływać pozytywnie na zmniejszenie gęstości receptora beta2-adrenergicznego, przeciwdziałając w ten sposób wytworzeniu tolerancji na te leki, zmniejszającej ich rozkurczające działanie. Okazuje się bowiem, że przewlekłe przyjmowanie beta2-mimetyków może prowadzić do wytworzenia okresowej oporności na lek z powodu uruchomienia mechanizmów internalizacji receptora z powierzchni błony komórek mięśni gładkich dróg oddechowych.

Autorzy badania podsumowują, że dołączenie tiotropium do terapii glikokortykosteroidem wziewnym i beta2-mimetykiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc może przynosić korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemów opieki zdrowotnej w postaci konieczności hospitalizacji i zmniejszenia śmiertelności.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21799028


Chest. 2012 Jan;141(1):81-6.
The Impact of Tiotropium on Mortality and Exacerbations When Added to Inhaled Corticosteroids and Long-Acting β-Agonist Therapy in COPD

Artykuł opublikowany na portalu rynekzdrowia.pl

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.