Otyłość: Czy tabletki zastąpią operacje na żołądku?

Otyłość stała się epidemią współczesnego świata – spadek aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta i stres przyczyniają się do ciągłego wzrostu liczby osób z BMI powyżej 30. WHO bije na alarm: przewidywana liczba jednostek otyłych w roku 2015 to ponad 700 milionów. Po raz pierwszy od ponad 10 lat FDA zaaprobowało nowy lek wspomagający odchudzanie.

Otyłość jest związana ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności na cukrzycę typu drugiego, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, hipercholesterolemię, czy obturacyjny bezdech senny. Najnowsze badania przeprowadzone w Meksyku, wskazują również na wyraźne powiązanie otyłości i zwiększenia ryzyka występowania nowotworów.

W celu zmniejszenia wagi, pacjenci otyli najczęściej przechodzą szereg skomplikowanych operacji. Istnieją dwa podstawowe sposoby ograniczeni a ilości przyjmowanych kalorii – poprzez zmniejszenie ilości dostarczanych pokarmów, oraz przez zmniejszenie wchłaniania w jelicie. Pionowa plastyka żołądka to metoda odwracalna, polegająca na założeniu opaski na żołądek oraz wykonania pionowego szwu przy pomocy „staplera” – prowadzi do zmniejszenia ilości pokarmu, którą pacjent jest w stanie przyjąć. Wyłączenie żółciowo trzustkowe oprócz zmniejszenia ilości przyjmowanego pokarmu, zmniejsza również absorpcję . Metoda jest niezwykle inwazyjna –polega na wycięciu 2/3 żołądka oraz zmianie biegu jelita tak, by skrócić czas trawienia i tym samym przyswajania kalorii. Efektem wszystkich tych operacji jest względnie szybka utrata wagi. Cena, jaką płacą pacjenci to niebezpieczeństwa związane z operacją, dyskomfort podczas gojenia i adaptacji, a zmiany w anatomii to tylko część problemów, z którymi borykają się otyli pacjenci.

W obliczu poważnych konsekwencji nadwagi, oraz niebezpieczeństw i niedogodności związanych z operacjami, naukowcy odpowiadają na potrzeby pacjentów, oddając do użytku coraz to nowsze specyfiki wspomagające odchudzanie. Leki do tej pory z reguły wiązały się z niebezpiecznymi efektami ubocznymi, takimi jak w przypadku popularnych przed rokiem 1997 substancji: fenfluraminy i dexfenfluraminy. Leki te prowadziły do destrukcji zastawek serca na tle oddziaływania na receptory serotoniny. Nowo zaakceptowana przez FDA substancja –chlorowodorek lorkaseryny jest relatywnie bezpieczna dla pacjentów i skuteczna w zwalczaniu otyłości.

Chlorowodorek lorkaseryny działa poprzez aktywację receptorów serotoniny 2C w mózgu, umożliwiając osiągnięcie nasycenia po spożyciu mniejszej ilości pokarmu. W połączeniu z racjonalną dietą i umiarkowaną aktywnością fizyczną, ma szansę odmienić życie wielu pacjentów z BMI powyżej 27. Wyniki programów badawczych do tej pory były zadowalające: pacjenci z cukrzycą typu drugiego, po kuracji trwającej 52 do 100 tygodniu odnotowali 3-3,7% lepsze wyniki niż próba kontrolna. Pacjenci nie dotknięci cukrzycą osiągali wyniki o 5% lepsze niż pacjenci, którym podawano placebo. 47% pacjentów zdrowych straciło 5% wagi, 38% pacjentów z cukrzycą typu 2 mogło pochwalić się utratą 5% wagi.

Według zaleceń FDA lek nie może być przyjmowany w trakcie trwania ciąży, jak również powinien być ostrożnie przepisywany pacjentom z wadami serca. Efekty uboczne przyjmowania chlorowodorku lorkaseryny to między innymi zawroty głowy, nudności, zaparcia, suchość w ustach, depresja, migrenowe bóle głowy a także zaburzenia koncentracji i pamięci. U pacjentów z cukrzycą typu II najczęściej występowały hipoglikemia, ból głowy i kaszel. Najbardziej niepokojącym efektem ubocznym pozostaje zespół serotoninowy – stan wywołany obecnością zbyt dużej ilości serotoniny w mózgu, prowadzący do bólu głowy, halucynacji, otępienia, tachykardii, wymiotów, drgawek a nawet zgonu (do 1999 roku potwierdzone zostały 23 przypadki śmiertelne). Aby mieć pewność , że nowy lek nie zagraża sercu, przeprowadzono badania echokardiograficzne na grupie 8000 pacjentów, nie wykrywając wad zastawek, będących wynikiem zażywania leku. Pomimo oceny substancji jako nieszkodliwej dla serca, dalszych sześć badań klinicznych jest w planach po wprowadzeniu leku na rynek.

Autor: Maria Bilińska

Źródło:
1.http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm309993.htm
2.http://www.otylosc.org/old/page.php?id=35
3. High knowledge about obesity and its health risks with the exeption of cancer, among Mexican individuals; Journal of Cancer Education, Volume 27, Issue 2, June 2012, pp. 306-311; Soriano, Ruth; Ponce de Leon Rosales, Sergio; Garcia Rusia; Garcia-Garcia Eduardo; et all.
4. Predisposition to Obesity: Should we target those most susceptible?; Current Obesity Reports; Volume 1, Issue: 1, March 2012, pp. 35-41; Olsen, Nanna Julie; Mortensen Erik Lykke; Heitmann Berit, Lilienthal

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Operacyjne leczenie otyłości

MEDtube.pl – Loading MedPlayer … The player requires Flash Player plugin

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.