Malaria – szczepionka na groźną chorobę wynaleziona

Po raz pierwszy w historii naukowcy opracowali skuteczną szczepionkę przeciw malarii. Jest to efekt 24-letniej pracy, której rezultaty podano pod koniec 2011 roku. Wynalezienie szczepionki zwanej RTS, S zostało zaliczone przez magazyn „Science” do 10 największych odkryć poprzedniego roku.

Malaria jest najczęstszą na świecie chorobą zakaźną. Zakażenie następuje w momencie przeniesienia zarodźców pierwotniaka Plasmodium na organizm człowieka przez komara z rodzaju Anopheles. Objawy choroby zależą od gatunku chorobotwórczego pierwotniaka. Jakkolwiek przy średniej rocznej zapadalności na malarię, która wynosi 220 mln, śmiertelność szacuje się na 1 – 3 mln osób. Chroba jest najbardziej groźna dla dzieci do 5. roku życia.

Dotychczasowa profilaktyka polegała na stosowaniu płynów odstraszających komary, spaniu pod moskitierami, przyjmowaniu profilaktycznych leków antymalarycznych. Uodpornienie następowało po przechorowaniu, jednak nie jest ono stałe.

Doświadczenia przeprowadzano w 7 krajach Afryki. W celu opracowania szczepionki przebadano ponad 16 tys. osób. Badano dzieci w wieku od 6 do 12 tygodni oraz od 5 do 17 miesięcy. Otrzymały one 3 dawki szczepionki. Każda dawka była podawana w odstępie 1 miesiąca. Dzieci, które opuściły 1 lub 2 dawki, były niemal tak samo chronione jak te, które zaszczepiono trzykrotnie. Stwierdzono, że taka profilaktyka może zmniejszyć ilość epizodów malarii o 35 – 53%.

Badana szczepionka posiada w swoim składzie rekombinowane fragmenty białka Plasmodium falciparum oraz białka wirusa zapalenia wątroby typu B. Chroni ona przed dostaniem się pierwotniaków do wątroby i ich dojrzewaniem w tym narządzie. Szczepionka jest uważana za bezpieczną. Podanie jej razem z innymi szczepionkami z kalendarza szczepień WHO nie powodowało dodatkowych objawów.

Niestety nie wiadomo, jak długo będzie działać szczepionka, ponieważ wyniki dotyczą okresu 1 roku od szczepienia. Szacuje się, że wynalazek może pozwolić uratować około 600 tys. osób rocznie. Połączenie szczepień z dotychczasową profilaktyką przeciw malarii i wczesną diagnozą może dodatkowo podnieść jej skuteczność.

Zakończenie obserwacji pacjentów jest planowane na rok 2014. Jeżeli wyniki w dalszym ciągu będą pozytywne, to istnieje szansa, że szczepienia mogą być wprowadzone już w 2015 roku.

Autorzy: Jerzy Bednarski, Maciej Jakuszko, Michał Hys, Adam Lebiediew

Źródło:
1.http://www.geekweek.pl/po-24-latach-szczepionka-na-malarie-gotowa/341935/
2.http://pl.wikipedia.org/wiki/Malaria
3.http://www.sciencemag.org/content/334/6054/298.full 4.http://www.malariavaccine.org/
5.http://www.sciencedaily.com/releases/2010/02/100203201425.htm
6.http://edition.cnn.com/2011/10/18/health/trial-malaria-vaccine-africa/index.html

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na medtube.pl „Malaria”

MedTube.pl – Loading MedPlayer … The player requires Flash Player plugin

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.