Dieta, a bakterie – najnowszy podział flory bakteryjnej jelit u ludzi

Naukowcy z European Molecular Biology Laboratory w Meyerhofstrasse w maju 2011 opublikowali prace, w której zaproponowali podział flory bakteryjnej jelit na trzy Eenterotypy. Niedługo po tym, bo już w sierpniu 2011 zespól badaczy z University of Pennsylvania przypisał do istniejących Enterotypów określona dietę w jakiej występują. Odkrycie znalazło miejsce na liście 10 Największych odkryć naukowych 2011 wg magazynu Science.

Tak naprawdę ludzki organizm nie jest zdany tylko na siebie, ma około 10 trylionów przyjaciół o których nie myślimy na co dzień. Naszymi pomocnikami są bakterie znajdujące się w naszych jelitach. Mimo różnorodności gatunków i ilości mikroorganizmów udało się wyłonić 3 grupy najczęściej występujących bakterii w naszych jelitach.

Flora jelit pomaga w obronie organizmu przed przyleganiem patogennych bakterii oraz m.in. przyczynia się do dostarczenia witaminy K, która bierze udział w syntezie czynowników krzepnięcia. Stymuluje także układ odpornościowy oraz pomaga w trawieniu niektórych pokarmów. Niestety bakterie mogą być również przyczyną zakażenia oportunistycznego.

Naukowcy uzyskując DNA z próbek flory bakteryjnej jelit porównali je z istniejącymi już sekwencjami genów bakterii. Miejscem najbardziej interesującym badaczy był gen kodujący podjednostkę 16S rybosomalnego RNA. Analizując wyniki byli w stanie określić najczęściej występujący gatunek bakterii w danej próbce, oraz stworzyć podział na Enterotypy.

Enterotyp 1, w którym najczęściej występują bakterie Bacterioides. Głównym źródłem energii dla tego typu są cukry i fermentacja białek. Ludzie żywiący się głownie mięsem oraz produktami typu majonez, śmietana, ser żółty, oraz innymi produktami zawierającymi duże ilości tłuszczów nasyconych posiadaj właśnie ten Enterotyp.

Enterotyp 1, w którym najczęściej występują bakterie Bacterioides. Głównym źródłem energii dla tego typu są cukry i fermentacja białek. Ludzie żywiący się głownie mięsem oraz produktami typu majonez, śmietana, ser żółty, oraz innymi produktami zawierającymi duże ilości tłuszczów nasyconych posiadaj właśnie ten Enterotyp.

Enterotyp 2. Prevotella. Typ ten odznacza się dużą zdolnością do rozkładu glikoprotein w szczególności mucyny. Bakterie tego typu występują najczęściej u osób żywiących się głownie cukrami prostymi oraz u wegetarian.

Enterotyp 3 Ruminococcus jest najczęstszym typem. Dowiedziono także częste występowanie bakterii Akkermansia w tym profilu. Bakterie te posiadają możliwość uzyskiwania energii drogą fermentacji białek, rozkładu mucyny i cukrów prostych. Występują często u osób spożywających dużo alkoholu i produktów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Enterotypy różnią się również pod względem tego jakie witaminy produkują.Typ1 i Typ2 produkuje biotynę, ryboflawinę, panthenol, kwas askorbinowy i tiaminę. Typ3 wytwarza dodatkowo kwas foliowy.

Pomimo prób nie udowodniono istnienia powiązania miedzy występowaniem Enterotypów, a płcią, wiekiem czy Body Mass Index (BMI). Prawdopodobnie na występowanie danej grupy wpływają inne czynniki. W gronie podejrzanych jest układ immunologiczny danej osoby, czynniki dziedziczne czy wartość pH w układzie pokarmowym. Istnienie takich czynników może potwierdzać próby zmiany danego typu poprzez zmianę diety na charakterystyczną dla innego Enterotypu. U wszystkich poddanych próbie profil flory bakteryjnej nie zmienił się.

Dzięki wysiłkom naukowców udało się określić trzy odmienne typy flory bakteryjnej jelit występujących u ludzi. Udało się także powiązać każdy typ z określoną dietą oraz przyporządkować poszczególne witaminy do określonych Enterotypów. Jednak dalej nie wiemy co powoduje, że dana osoba posiada ten, a nie inny Enterotyp. Powodem tego jest mała ilość badań na ten temat. Wydaje się, że badania tego zagadnienia mogą przynieść wiele ciekawych wniosków, które znajdą praktyczne zastosowanie w medycynie.

Autorzy: Maciej Jakuszko, Jerzy Bednarski, Michał Hys, Adam Lebiediew

Źródło:
1.http://www-huber.embl.de/pub/pdf/nature09944.pdf
2.http://www.nature.com/nature/journal/v474/n7353/full/nature10187.html
3.http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/09/your-gut-bacteria-are-what-you-e.html
4.http://www.sciencemag.org/content/334/6052/105

Chcesz wiedzieć więcej o działaniu bakterii w jelicie? Obejrzyj na medtube.pl „Rzekomobłoniaste zapalenie jelit wywołane przez bakterie”

MedTube.pl – Loading MedPlayer … The player requires Flash Player plugin

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.