Kompulsywne objadanie się – sposób na poprawę nastroju czy już choroba?

Stres, problemy w pracy, trudne sytuacje życiowe są niemal nieodzownym elementem współczesnego świata. Ciągły pośpiech dodatkowo potęguje narastające napięcia i utrudnia lub wręcz uniemożliwia relaks, odpoczynek. Dla wielu osób sposobem na odreagowanie tego typu emocji jest jedzenie. Jedzenie poprawia nastrój, gdyż pobudza w organizmie produkcje endorfin (tzw. hormonów szczęścia). Jest więc naturalnym i jednym z najprostszych sposobów na poprawę humoru. Jednak czasem poprawianie nastroju jedzeniem wymyka się spod kontroli i przybiera formę obsesji.

Kompulsywne objadanie się, bo temu zjawisku poświęcony jest niniejszy artykuł, jest jednym z zaburzeń odżywiania. Polega na niekontrolowanym spożywaniu bardzo dużych ilości jedzenia, którego zadaniem jest stłumienie emocji, przeżyć wewnętrznych, walka ze stresem oraz problemami życia codziennego. W przypadku kompulsywnego objadania się, w przeciwności do bulimii, nie ma działań kompensacyjnych. Oznacza to, że po napadzie objadania się osoba cierpiąca na to zaburzenie nie stara się w żaden sposób pozbyć z organizmu spożytego pokarmu. Kompulsywne objadanie się nazywane bywa często również uzależnieniem od jedzenia, gdyż w trakcie napadu chory nie jest w stanie przestać jeść [1]. Zaburzenie to, zwłaszcza we wczesnym etapie jest bardzo często bagatelizowane, ignorowane czy przypisywane zwykłemu łakomstwu. Jednak jest to problem, z którym boryka się coraz większa liczba ludzi. Zgodnie z wynikami amerykańskich badań na zaburzenie to cierpi 10% osób poddawanych terapii odchudzającej [2].

W przypadku kompulsywnego objadania się, podobnie jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania, dokładne przyczyny nie zostały jeszcze poznane. Naukowcy przypuszczają, że schorzenie to jest efektem nieumiejętnego radzenia sobie ze stresem i problemami egzystencjalnymi [1]. Zgodnie z wynikami badań, kompulsywne objadanie się występuje rodzinnie. Może być również wynikiem przekazywania niewłaściwych wzorców w domu. Rodzice, którzy w taki sposób radzą sobie z nagromadzonymi emocjami „uczą” tego samego swoje dzieci [3].

Objawy kompulsywnego objadania się są, jak już wcześniej wspomniano, bardzo podobne do objawów bulimii. Cechą różniącą oba zaburzenia jest brak działań kompensacyjnych następujących po epizodzie (chorzy nie prowokują wymiotów, nie stosują środków przeczyszczających, moczopędnych, nie stosują głodówek ani nadmiernej aktywności fizycznej). Bardzo podobny jest również przebieg epizodu objadania się w obu zaburzeniach. W stosunkowo krótkim okresie czasu – około 2 godzin – chory potrafi pochłonąć kilkanaście do nawet kilkudziesięciu tysięcy kalorii, czyli ilość odpowiadającą nawet kilkudniowej racji pokarmowej zdrowego dorosłego człowieka. Chory objada się w samotności, w ukryciu, wstydząc się swojego zachowania, nieumiejętności przerwania napadu. Po epizodzie dodatkowo odczuwa wyrzuty sumienia i złość na siebie. Obiecuje sobie, że to był ostatni raz.

Objadanie się i brak działań kompensacyjnych prowadzi w konsekwencji do nadwagi i otyłości. A z nadwagą i otyłością wiąże się szereg schorzeń i chorób towarzyszących (nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, cukrzyca typu II, stłuszczenie wątroby, schorzenia układu kostno-stawowego, depresje). Leczenie kompulsywnego objadania się polega w głównej mierze na psychoterapii oraz leczeniu schorzeń towarzyszących. W trakcie psychoterapii chorzy uczą się rozpoznawać i nazywać emocje, które wywołują u nich epizod objadania się oraz poznają inne metody radzenia sobie z emocjami. Kompulsywne objadanie się jest podstępnym zaburzeniem, które zbyt długo bagatelizowane może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Autorzy: Sandra Kryska, Anna Rej, Mateusz Grajek

Źródło:
1. Jablow M. M.: Anoreksja, bulimia, otyłość. Przewodnik dla rodziców, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2001.
2. Fairburn Ch. G., Harrison P. J.: Eating disorders. Seminar. The Lancet 2003; 361: 407-416.
3. Apfeldorfer G.: Anoreksja, bulimia, otyłość, Książnica, Katowice 1999.

Chcesz wiedzieć więcej o otyłości i jej leczeniu? Obejrzyj na medtube.pl: „Stymulacja żołądka – leczenie otyłości”

MedTube.pl – Loading MedPlayer … The player requires Flash Player plugin

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.