Dieta tasiemcowa … cud jeśli nie stracisz zdrowia…

W dzisiejszych czasach wygląd jest bardzo często wyznacznikiem sukcesu zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Ludzie szczupli są lepiej postrzegani przez społeczeństwo i obdarzani przez nie większym zaufaniem. Dlatego właśnie tak dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkie zabiegi poprawiające czy wręcz udoskonalające wygląd zewnętrzny.

Wśród tych zabiegów znajdują się również diety odchudzające. Co jakiś czas powstają nowe metody, które w szybkim czasie zyskują zaskakującą popularność. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie odchudzania jest dieta tasiemcowa, która pierwszy raz tak dużą popularność zyskała w latach 30-tych XX w., a obecnie przeżywa renesans.

Założenia tej diety są bardzo proste – schudnąć jak najwięcej w najkrótszym okresie czasu – nie odmawiając sobie przy tym przyjemności, jaką daje jedzenie. Równie prosta jest cała „kuracja odchudzająca”. Wystarczy przez okres kilku do kilkunastu dni połykać raz dziennie kapsułkę zawierającą żywe larwy tasiemca. W niedługim czasie po rozpoczęciu kuracji tasiemiec zadomawia się w organizmie żywiciela i właśnie wtedy dochodzi do szybkiego spadku wagi u osoby stosującej tą kurację. Po osiągnięciu wymarzonej wagi wystarczy jedynie połknąć tabletkę, która zabije tasiemca i już można cieszyć się wymarzoną figurą.

Producenci zapewniają, że zawierają one wyselekcjonowane w warunkach laboratoryjnych larwy tasiemca nieuzbrojonego, a tabletki usuwające tasiemca z organizmu dają stuprocentową skuteczność działania. Takie są obietnice producentów i dystrybutorów tych środków, a jakie są fakty?

Kapsułki z larwami tasiemca produkowane są głównie w Chinach. Cały proces hodowli i selekcji larw oraz produkcji kapsułek nie jest nadzorowany ani kontrolowany przez instytucje czy agencję ds. leków, dlatego kupujący ten produkt nie mają żadnych gwarancji, że larwy zawarte w kapsułkach są larwami tasiemca nieuzbrojonego. Nie mają też żadnych informacji dotyczących samego procesu hodowli larw. Sprzedaż kapsułek odbywa się głównie drogą internetową, co również utrudnia jakąkolwiek kontrolę całego procederu. Również próba usunięcia tasiemca z organizmu nie jest taka łatwa jak opisuje to producent. Bardzo często proces leczenia tasiemczycy jest długi, trudny i nie pozbawiony dokuczliwych skutków ubocznych.

Utrata masy ciała nie jest jedynym efektem stosowania „tasiemcowej kuracji odchudzającej”. Osoby zarażone tasiemczycą skarżą się również na nudności, wymioty, biegunki, chroniczne przemęczenie. Diagnozuje się u nich także awitaminozę i anemię. Jeśli dodamy do tego możliwe powikłania oraz skutki uboczne terapii leczniczej widać wyraźnie, że dieta tasiemcowa jest prostym sposobem na utratę zdrowia, a nierzadko również i życia.

Dieta tasiemcowa nie jest, jak reklamują ją producenci kapsułek, łatwym i przyjemnym sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Jest szybką i dość kosztowną (opakowanie kapsułek osiąga w sieci cenę 1,5 do 2 tys. zł) drogą do utraty zdrowia i życia. Dlatego przed rozpoczęciem tej kuracji warto zadać sobie pytanie – czy dla idealnej sylwetki warto aż tyle poświęcić?

Autorzy : Sandra Kryska, Anna Rej, Mateusz Grajek

Źródło:
1. Negatywne skutki zdrowotne związane z dietą tasiemcową [on-line: biomedica.pl]
2. Dieta tasiemcowa : sposób na piękno [on-line: kobieta.dziennik.pl]
3. Kupują tasiemca na aukcji [on-line: humbug.pl]

Chcesz wiedzieć więcej o leczeniu otyłości? Obejrzyj na medtube.pl
„Chirurgiczna metoda leczenia otyłości – gastrektomia laparoskopowa”

MedTube.pl – Loading MedPlayer … The player requires Flash Player plugin

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.