20 kg guz na twarzy mężczyzny – opis przypadku

Huang Chuncai od urodzenia cierpi na szczególną odmianę choroby zwanej nerwiakowłókniakowatością (łac. Neurofibromatosis), która objawia się poprzez występowanie guzów tzw. nerwiakowłókniaków (łac. neurofibroma) obwodowych pni nerwowych. U mężczyzny spowodowały one znaczne deformacje jego twarzy i głowy.

Pierwsze objawy choroby rozpoznano u Huanga już w wieku 4 lat. Nie podjęto jednak operacji usunięcia guza, ponieważ lekarze uważali, że jest to operacja zbyt niebezpieczna jak dla tak młodego chłopca. W miarę wzrostu organizmu obserwowano także rozrost guza. Największe zmiany w wyglądzie chłopca zaszły w wieku kilkunastu lat. W momencie kiedy lekarze z chińskiego szpitala Fuda Cancer Hospital zdecydowali się pomóc dorosłemu już mężczyźnie guz ważył ponad 20 kilogramów utrudniając Huangowi normalne funkcjonowanie. Rosnący guz pozbawił mężczyznę zupełnie zębów oraz lewego oka. Najbardziej niebezpiecznym okazał się jednak fakt, iż guz rozrósł się także w gardle. Powodowało to ogromne trudności w jedzeniu, mówieniu ale przede wszystkim w oddychaniu. Stan Huanga szybko się pogarszał.

Przed planowaną operacją mężczyźnie zrobiono szereg badań z których wynikło, iż choroba zaczęła atakować także mózg. Dla Huanga operacja była ostatnią szansą na dalsze życie. W związku z tak dużym rozmiarem guza lekarze obawiali się o szereg komplikacji m.in. o niewydolność osłabionych narządów i liczne krwotoki. Mimo tego Huang i lekarze podjęli decyzje o usunięciu guza.

W latach 2007 – 2008 Huang Chuncai przeszedł trzy poważne operacje usunięcia guza. Udało się usunąć większą jego część co zapewniło mężczyźnie zdecydowanie lepszy komfort życia.

Autorzy: Anna Rej, Sandra Kryska, Mateusz Grajek

Piśmiennictwo:
1. Man with Tumor for Face Braves Surgery, na: www.abcnews.go.com [on-line: 24.08.11]
2. China’s elephant man, na: www.channel.nationalgeographic.com [on-line: 24.08.11]
3. The changes in Huang Chuncai before and after the surgerys in Fuda hospital, na: www.orienttumor.com [on-line: 24.08.11]
4. Tumour man Huang Chuncai has second face operation, na: www.metro.co.uk [on-line: 24.08.11]

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.