Leczenie bólu w chorobach układu ruchu – część II

Umiejętność leczenia bólu wykracza poza farmakoterapię, łączy ją m.in. z zabiegami fizyko – i kinezyterapeutycznymi, które mogą poprzedzać oraz powinny być stosowane po procedurach operacyjnych. Sztuka łączenia różnych dziedzin medycyny w celu zwalczania bólu jest przydatna, gdy zostanie postawione właściwe rozpoznanie kliniczne. Artykuł przedstawia sposoby postępowania leczniczego w bólu w zależności od jednostki chorobowej. Do omówionych, częściej występujących schorzeń narządu ruchu należą: zespół bolesnego barku, zapalenia okołostawowe stawu łokciowego, zapalenia kaletek maziowych kończyn, zapalenie rozcięgna podeszwowego oraz innego pochodzenia bóle kolana i biodra.

Powszechnymi dolegliwościami są uogólnione bóle w fibromialgii, dla których charakterystyczne jest symetryczne rozmieszczenie punktów spustowych wrażliwych na ucisk. Leczenie wiąże sie głównie z nakłuwaniem miejsc spustowych oraz iniekcjami środków miejscowo znieczulajacych. Ponadto skuteczne bywają zabiegi w postaci masaży, ciepłych okładów, którym powinny towarzyszyć ćwiczenia bierne oraz czynne.

W przypadku zespołu bolesnego barku, który może doprowadzić do zaniku mięśni i powstania tzw. barku zamrożonego, ból należy leczyć objawowo np. wcierając w miejsce bolesne preparaty z nieopioidowymi lekami przeciwbólowymi. Po ustaleniu rozpoznania klinicznego, w którym zostaną wykluczone m.in. uszkodzenie pierścienia rotatorów lub zerwanie ścięgna mięśnia dwugłowego, należy podjąć odpowiednią kinezyterapię, której towarzyszy rozgrzewanie miejsca bolesnego. Przeciwwskazane są ćwiczenia czynne, które mogą zaostrzyć chorobę. Dobre efekty przynoszą ćwiczenia bierne kończyny górnej, w której powoli pokonuje się ograniczenia ruchu. Ponadto stosuje się blokady nerwu nadłopatkowego oraz splotu ramiennego, co w szybkim tempie eliminuje dolegliwości bólowe. Poważne uszkodzenia powinny być leczone operacyjnie.

Dosyć dobre efekty leczenia zachowawczego można uzyskać w entezopatiach stawu łokciowego. Takie schorzenia, jak ból w okolicy przyczepów ścięgien do nadkłykcia przyśrodkowego (łokieć golfisty) oraz bocznego (łokieć tenisisty) ustępują samoistnie po odpoczynku i odciążeniu chorego stawu. Pomaga w tym unieruchomienie nadgarstka w zgięciu grzbietowym oraz łokcia w pozycji bezpiecznej. Pozytywne efekty przynosi także jontoforeza z maściami rozgrzewającymi oraz zabiegi z użyciem fali uderzeniowej.

Natomiast w entezopatii stopy, czyli zapaleniu rozcięgna podeszwowego, chorzy w celu odciążenia chorej części kończyny powinni stosować wkładki oraz zmniejszać jej obciążenie. Przydatne jest stosowanie leków przeciwzapalnych i zabiegi manualne.

W metatarsalgiach, które można podejrzewać, gdy odczuwany ból podeszwowej strony stopy lokalizuje się między główkami III i IV kości śródstopia lub miedzy głowami II i III również należy odciążyć stopę i zastosować wygodne obuwie. Gdy leczenie za pomoca odciążąjacych wkładek i iniekcji steroidowych nie przynosi efektów, wskazane jest leczenie operacyjne.

Ponadto znaczne przeciążenia mogą powodować zapalenia kaletek: krętarzowej, kulszowej, przedrzepkowej, ścięgna Achillesa, mięśnia pośladkowego większego. Wczesne postępowanie lecznicze, w postaci terapii NLPZ oraz fizjoterapii, chroni pacjenta przed groźnymi powikłaniami w postaci zapalenia ropnego kaletki. Wówczas konieczny jest chirurgiczny drenaż lub całkowite wycięcie kaletki.

Ważną kwestię w leczeniu stanowią bóle pooperacyjne – w tym bóle po amputacjach. Tymi powinny zajmować się wyspecjalizowane zespoły, złożone z lekarza ortopedy lub chirurga, rehabilitanta oraz psychiatry.

Istotną kwestię stanowią bóle krzyża oraz bóle przewlekłe o niewyjaśnionej etiologii. Ich leczenie jest szeroko omawiane. Istnieją liczne wytyczne odnośnie postępowania w nieustających dolegliwościach oraz skale, dzięki którym możemy oceniać ból, np. graficzna wzrokowo – analogowa skala VAS. Osobom, u których nie znaleziono przyczyny bólu,a zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe zwiększa się bardzo szybko, poleca się działające w Polsce specjalistyczne poradnie leczenia bólu.

Autor: Dr n. med. Jerzy Bednarski + 791 592 958

Chcesz wiedzieć więcej o bólu w ortopedii? Obejrzyj na Medtube.pl:”Zapalenie kaletki maziowej stawu biodrowego – Dr. Nabil Ebraheim”

MedTube.pl – Wczytywanie odtwarzacza MedPlayer… Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.