Zmiany metaboliczne w mózgach zdrowych ludzi wiążą się z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera

Za pomocą skanu mózgu wykonanego techniką spektroskopii protonowej rezonansu magnetycznego (HMRS) można zidentyfikować wczesne zmiany biochemiczne w mózgu zdrowego człowieka. Zmiany te mogą być związane z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Wyniki najnowszych badań opublikowano na łamach Neurology, magazynu Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Choroba Alzheimera jest najczęściej występującym schorzeniem neurozwyrodnieniowym u ludzi w podeszłym wieku. Charakteryzuje się postępującą i nieodwracalną degradacją psychiczną prowadzącą do otępienia. Częstość jej występowania wynosi 6% w populacji ludzi powyżej 65 lat. Chorzy na chorobę Alzheimera stanowią ok. 50-70% przypadków chorób przebiegających z otępieniem. Przyczyna tego schorzenia nie jest wyjaśniona, a leczenie przynosi mierne korzyści.

Zespół badaczy z University College London i Kliniki Mayo przeprowadził badania na 311 osobach, w wieku ok. 70-80 lat. Były to osoby bez zaburzeń kognitywnych. Grupa badana została opracowana na podstawie badania Study of Aging Kliniki Mayo. W badaniu wykonywano zaawansowane skany mózgu za pomocą spektroskopii protonowej rezonansu magnetycznego (HMRS). HMRS jest nieinwazyjną metodą, pozwalającą na obserwację dynamicznych zmian metabolicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Pozwala również na różnicowanie zmian morfologicznych i monitorowanie efektów terapii niektórych schorzeń. Szukano zmian w poziomie niektórych metabolitów, które mogą stać się biomarkerami choroby Alzheimera. Ponadto użyto badania PET (pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa) w celu wykrycia złogów amyloidu i blaszek starczych, które są wykładnikami choroby Alzheimera. Dodatkowo oceniono pamięć, język i inne umiejętności badanych.

Podejrzewa się, że choroba Alzheimera jest związana ze zmianami w mózgu, które rozwijają się na wiele lat przed pojawieniem się pierwszym objawów klinicznych. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian chorobowych przed pełnym rozwojem obrazu klinicznego choroby. Taka strategia umożliwi opracowanie nowych terapii i kiedy stanie się to możliwe – prewencję lub znaczne opóźnienie utraty pamięci i zdolności kognitywnych.

Zespół odkrył u 33% uczestników badania szczególnie wysokie poziomy beta-amyloidu. Dane te korelowały z wysokimi poziomami metabolitów w mózgu – mioinozytolu/kreatyniny i choliny/kreatyniny. Badani z wysokim poziomem choliny/kreatyniny uzyskiwali niższą punktację w kliku testach kognitywnych, niezależnie od ilości złogów beta-amyloidu w mózgu.

Badacze uważają, że związek między złogami beta-amyloidowymi i zmianami metabolicznymi w mózgu jest dowodem na to, że niektórzy badani mogą być we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.

Potrzebnych jest więcej badań w okresie wielu lat, by stwierdzić którzy z nich rozwiną chorobę i potwierdzić związek między beta-amyloidem, a metabolitami. Do tego czasu HMRS nie może być używana jako metoda diagnostyczna. Wyniki badań ukazały się na łamach Neurology, magazynu Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Autor: Piotr Łażewski-Banaszak

Źródło:
1. K. Kantarci, V. Lowe, S. A. Przybelski, M. L. Senjem, S. D. Weigand, R. J. Ivnik, R. Roberts, Y. E. Geda, B. F. Boeve, D. S. Knopman, R. C. Petersen, C. R. Jack, Jr. Magnetic resonance spectroscopy, β-amyloid load, and cognition in a population-based sample of cognitively normal older adults. Neurology, 2011; DOI: 10.1212/WNL.0b013e31822dc7e1
2. Jonathan M. Schott. Spectra to identify the spectre of Alzheimer disease? Neurology, 2011; DOI: 10.1212/WNL.0b013e31822cfce6
3. American Academy of Neurology (2011, August 25). Study identifies chemical changes in brains of people at risk for Alzheimer’s disease. ScienceDaily. Retrieved August 28, 2011, from http://www.sciencedaily.com/releases/2011/08/110824192343.htm

Chcesz wiedzieć więcej o mózgu? Obejrzyj na Medtube.pl
„Sygnały mózgowe – animacja 3D”

MedTube.pl – Wczytywanie odtwarzacza MedPlayer… Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.