Przeszczep kończyn dolnych – nowe możliwości dla osób bez protez i łzy szczęścia po operacji w Hiszpanii

Medycyna transplantacyjna zrobiła kolejny krok do przodu! Tym razem człowiekowi, który był skazany na wózek inwalidzki, dano szansę na chodzenie na nowych nogach. Operację transplantacji dwóch kończyn jednocześnie przeprowadził doktor Pedro Cavadas z Hiszpanii. Zabieg był kolejnym krokiem milowym w historii medycyny transplantacyjnej.

Do tej pory do sławniejszych przeszczepów kończyn należą m.in. pierwsza transplantacja ręki, wykonana przez lekarzy z University of Louisville i Jewish Hospital z 1999r., oraz transplantacja dwóch rąk jednocześnie w Edouard-Herriot Hospital w Lyonie z 2003r. Natomiast pierwszą transplantację ramienia wykonano w 2008r. na Technical University of Munich w Niemczech. W lipcu 2011r. w historii transplantologii zapisał się Pedro Cavadas, który w szpitalu uniwersyteckim La Fe w Walencji wykonał przeszczep obu nóg u pacjenta po urazie.

Zabieg został wykonany na dwudziestokilkuletnim pacjencie, którego tożsamości nie ujawniono. Pacjent nie miał możliwości używania protez ze względu na konieczne wysokie odjecie kończyn, warunki anatomiczne i techniczne. Amputacja powyżej kolan została przeprowadzona po wypadku, który wystąpił wiele lat temu. Do tej pory pacjent poruszał się na wózku inwalidzkim. Po uzyskaniu zgód Organización Nacional de Transplante oraz Ministerstwa Zdrowia, poszukiwanie dawcy zajęło około roku.

Zabieg trwał około 10 godzin. Połączono nerwy, mięśnie, naczynia, ścięgna oraz kości. Dalsze rokowanie odnośnie stanu pacjenta zależy od tego, w jaki sposób nastąpi ukrwienie przeszczepionych kończyn, stanu regeneracji nerwów i ich połączenia ze skórą i mięśniami. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po ok. 3 tygodniach pacjent powinien zacząć przesuwać nogami, a po 3 miesiącach obciążać kończyny ciężarem ciała. Optymistyczne założenia przewidują, że początek poruszania się o kulach zacznie się za około 6-7 miesięcy. Sprawność, z jaką zacznie używać nóg, nie jest znana. Szacuje się, że może to być około 60% sprawności normalnych kończyn, a możliwe nawet, że pacjent uzyska pełną sprawność. Ceną, jaką zapłaci operowany za możliwość chodzenia, jest m.in przyjmowanie leków immunosupresyjnych do końca życia.

Pedro Cavadas, który kierował pięćdziesięcioosobowym zespołem zajmującym się operacją, jest urodzonym w Walencji absolwentem tamtejszego Uniwersytetu. Specjalizuje się w chirurgii plastycznej. Do jego osiągnięć należą m.in przeszczep języka i szczęki oraz zabieg transplantacji obu rak u pacjentki, który odbył się w 2006r. Pacjentka z przeszczepionymi przez jego zespół rękami wyszła w dobrym stanie ze szpitala twierdząc, że jest bardzo szczęśliwa i niesłychanie usatysfakcjonowana.

Pacjent po transplantacji obu kończyn dolnych czuje się dobrze i jest w stanie stabilnym. O jego satysfakcji póki co może świadczyć reakcja po obejrzeniu nowych nóg. Wg lekarzy były to łzy szczęścia, które w korelacji ze stanem klinicznym chorego dają nadzieję na lepsze życie osób po odjęciu kończyn.

Autor: Jerzy Bednarski

Źródło:
1.http://www.pedrocavadas.com/
2.http://www.huffingtonpost.com/2011/07/12/double-leg-transplant-first_n_896442.html
3.http://www.aalatimes.com/2011/07/12/spanish-surgeon-performs-first-transplant-of-two-legs/
4.http://www.newser.com/story/123244/spain-performs-first-double-leg-transplant.html
5.http://www.batangastoday.com/dr-pedro-cavadas-and-other-spanish-surgeons-execute-the-world%E2%80%99s-first-double-leg-

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.