Dobry orzech do zgryzienia!

Codzienne spożywanie orzechów może poprawić kontrolę cukrzycy typu 2 oraz zapobiec jej powikłaniom. Taki wniosek płynie z badania naukowców Uniwersytetu w Toronto, opublikowanego w czasopiśmie Diabetes Care. Zamiana węglowodanów na dwie uncje (ok. 60 gramów) orzechów dziennie, istotnie wpłynęła na poziom glikemii i profil lipidowy pacjentów z cukrzycą typu 2.

Zespołem badaczy z Toronto kierował doktor David Jenkins. Według niego mieszane, surowe czy suszone orzechy są dobroczynne dla poziomu glukozy i gospodarki lipidowej pacjentów. Co więcej mogą służyć jako poprawa kontroli cukrzycy typu 2 i nie wiążą się z przybieraniem masy ciała. Jak bardzo istotne jest to odkrycie, świadczy fakt powszechności zaburzeń metabolicznych, szczególnie w społeczeństwach państw rozwiniętych.

Cukrzyca stała się w ostatnich latach jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Co 10 sekund na świecie wykrywana jest u 2 osób, a jedna umiera w następstwie jej powikłań. Według Światowej Organizacji zdrowia w 1985 roku cukrzyca zdiagnozowana była u 30 mln osób, 10 lat później było to 135 mln, a w roku 2000 – 171 mln. Szacuje się, że w 2030 roku odnotowana zostanie zatrważająca liczba 366 mln chorych na cukrzycę. Bez wątpienia można mówić o ogólnoświatowym problemie jakim jest lawinowo rosnąca liczba nowych zachorowań. Wśród przyczyn cukrzycy na pierwszym miejscu wymienia się czynniki cywilizacyjne takie jak niewłaściwy styl życia, wysokokaloryczne posiłki, brak ruchu i nieodłącznie z nimi związaną otyłość. Ponadto starzenie się społeczeństwa, czynniki dziedziczne, a także, zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 1 – zakażenia wirusowe, czynniki środowiskowe (leki, toksyny) i wczesną ekspozycję na białko mleka krowiego.

Doktor Jenkins i jego współpracownicy zastosowali 3 różne modyfikacje dietetyczne u pacjentów z cukrzycą typu 2. Pierwsza grupa otrzymała mufinki (rodzaj wypiekanych babeczek), druga mieszankę orzechów – migdały, pistacje, orzechy włoskie, pekany, orzechy laskowe, orzechy ziemne, nerkowce, orzechy makadamii, zaś trzecia grupa mufinki oraz orzechy. Największy spadek średnich poziomów glukozy wyrażonych pomiarem hemoglobiny glikozylowanej (HbA1c) obserwowano w grupie drugiej, otrzymującej tylko mieszankę orzechów. Ponadto u tych samych pacjentów stwierdzono spadek frakcji „złego” cholesterolu – LDL, który obniżył się również, choć nieznacznie, w grupie spożywającej mufinki z orzechami. Osoby otrzymujące pełną dawkę mieszanki orzechowej odniosły w badaniu największe korzyści. Poziom HbA1c spadł u nich o niemal dwie trzecie wartości uznawanej przez U.S. Food and Drug Administration za istotną dla terapeutyków. Co więcej, niezwykle ważnym jest fakt, że w żadnym wcześniejszym badaniu, zarówno jak i w obecnym, nie stwierdzono by spożycie orzechów wiązało się z przybraniem masy ciała. Podkreśla się, że orzechy stanowią często element diety związanej z redukcją wagi, dostarczając jednocześnie niezbędnych witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych. Dlatego też spożywanie orzechów polecane jest przez autorów badania pacjentom z cukrzycą typu 2, którym szczególnie zależy na ograniczeniu węglowodanów i utracie masy ciała. Jest to opcja dietetyczna, która może być łatwa do zgryzienia.

Autor: dr n. med. Karolina Kłoda

Źródło:
1. D. J. A. Jenkins, C. W. C. Kendall, M. S. Banach, K. Srichaikul, E. Vidgen, S. Mitchell, T. Parker, S. Nishi, B. Bashyam, R. de Souza, C. Ireland, R. G. Josse. Nuts as a Replacement for Carbohydrates in the Diabetic Diet. Diabetes Care, 2011; DOI: 10.2337/dc11-0338
2. ScienceDaily. Retrieved July 13, 2011, from http://www.sciencedaily.com­ /releases/2011/07/110712094201.htm
3. http://www.who.int/diabetes/facts/world_figures/en/index.html

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.