Algorytm FRAX® – nowa metoda wykrywania osteoporozy?

Od niedawna osoby podejrzewające u siebie osteoporozę mają nową, prostą metodę diagnostyki. Specjalnym narzędziem pozwalajacym na obliczenie ryzyka zachorowania jest algorytm FRAX®, opracowany przez Światową Organizację Zdrowia we współpracy z Centre of Bone Metabolic Diseases, University of Sheffield (Wielka Brytania). Jest on powszechnie dostępny w internecie. Artykuł przedstawia to narzędzie, powalajac na szersze zapoznanie się z jego właściwościami i wskazaniami do jego zastosowania.

Osteoporoza to schorzenie polegajace na zmniejszeniu się masy kostnej oraz przebudowie jej mikroarchitektury, co powoduje zwiększoną łamliwość kości, a przez to niebezpieczne dla życia patologie. Staje się ona coraz częstszym problemem klinicznym. Na świecie częstość złamań osteoporotycznych szacuje się na 9 mln w skali roku. Dlatego prawidłowa i wczesna diagnostyka staje się coraz ważniejsza w kontekście ratowania ludzkiego życia i dbania o ekonomię zdrowia.

Dotychczas osteoporozę diagnozowano głównie w oparciu o pomiary gęstości mineralnej kości BMD (Bone Mineral Density). Badając BMD desymtometrem, można określić wynik T-score. Jeżeli jest on niższy, niż (-) 2, 5 SD, można postawić rozpoznanie osteoporozy.

Algorytm FRAX® określa prawdopodobieństwo wystąpienia złamania kości w okresie 10 lat. Pozwala na podejrzewanie osteoporozy bez interwencji lekarza. Każdy internauta może odwiedzić stronę www.shef.ac.uk/FRAX/, na której anonimowo odpowiada na 11 prostych pytań. Dotyczą one wieku, płci, masy ciała, wzrostu, przebytych złamań własnych i w rodzinie, palenia tytoniu, przyjmowania glikokortykosteroidów, reumatoidalnego zapalenia stawów, picia alkoholu oraz wtórnej osteoporozy. Narzędzie może zwiększyć swoją moc diagnostyczną, gdy podamy wynik badania densytometrycznego.

Podane dane przeliczane sa według algorytmów opracowanych dla poszczególnych krajów. Powstały one w oparciu o analizy ponad 60 tysięcy mężczyzn i kobiet w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Autralii. Jest on ciagle rozwijany w oparciu o nowe dane.

Algorytm FRAX® stanowi swoistą nowośc diagnostyczną. To, czy stanie się on standardem, zależy od przyjęcia go przez środowisko lekarskie, a także korelacji uzyskanych dzięki niemu wyników i stanu klinicznego pacjentow. Jakkolwiek algorytm umożliwia jedynie ocenę ryzyka złamania. Konkretne rozpoznanie lub wykluczenie osteoprozy powinno być postawione przez lekarza, który może ocenić także inne czynniki ryzyka, których w nim nie uwzględniono. Miejmy nadzieję, że dzięki powszechnej dostępności do tego narzędzia, pacjenci zostaną wcześniej zaalarmowani o możliwości wystąpienia osteoporozy, a dzięki temu zwiększy się szybkość wykrywania tego schorzenia i jego leczenia.

Autor: Dr n. med. Jerzy Bednarski + 791 592 958

Źródło:
1. Johnell O.Kanis JA – An estimate of the worldwide prevalence and disability associated with osteoporotic fractures. Osteoproos Int. 2006; 17:1726-1733
2.http://www.shef.ac.uk/FRAX/
3.Kanis JA, Johnell O, De Laet C, Jonsson B, Oden A, Oglesby A. International variations in hip fracture probabilities: implications for risk assessment. Journal of Bone & Mineral Research 2002: 17; 1237-1244.
4.Kanis JA, on behalf of the World Health Organisation Scientific Group. Assessment of osteoporosis at the primary health care level. WHO Collaborating Centre for Metabolic Bone Diseases, University of Sheffield 2007

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.