Lamy orężem w walce z Clostridium difficile

Clostridium difficile jest szeroko rozpowszechnioną bakterią, która infekuje tysiące osób, stanowiąc zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Koszty związane z leczeniem szacowane są na 10 do 20 miliardów dolarów w samej tylko Ameryce Północnej. Naukowcy z University of Calgary przy National Research Council w Kanadzie prowadzą badania nad Clostridium difficile i oczekują sukcesu dzięki wykorzystaniu przeciwciał od lamy.

Clostridium difficile jest Gram dodatnią laseczką tworzącą przetrwalniki i posiadającą zdolność ruchu. Bakteria ta występuje powszechnie w środowisku i stanowi florę fizjologiczną zwierząt. Co więcej, kolonizuje również niemowlęta i małe dzieci, nie wywołując objawów chorobowych – prawdopodobnie ze względu na brak odpowiednich receptorów dla tych bakterii. Według niektórych źródeł obecność C. difficile można stwierdzić nawet u 70% dzieci. U dorosłych C. difficile jest przyczyną rzekomobłoniastego zapalenia jelit, którego objawami są biegunka (czasem z domieszką krwi), ból brzucha i gorączka. Ciężka postać choroby może prowadzić do odwodnienia i wstrząsu, ze zgonem włącznie. Laseczki są naturalnie oporne na wiele antybiotyków, dlatego też lekami z wyboru są metronidazol i wankomycyna. Metronidazol podawany jest doustnie i chociaż wchłania się w początkowym odcinku przewodu pokarmowego, zwykle jest skuteczny. Wankomycynę stosuje się parenteralnie. Niestety narasta oporność wśród różnych szczepów C. difficile, również wobec tych antybiotyków. Dlatego też poszukuje się alternatywnego leczenia zakażeń.

Badacze z Univeristy of Calgary odkryli, że proste przeciwciała mogą neutralizować toksyny wydzielane przez C. difficile. Publikacja dotycząca tego doniesienia ukazała się 18 marca w Journal of Biological Chemistry. Ocenia się, że około 2% pacjentów hospitalizowanych to nosiciele laseczek, które zaczynają się namnażać po zaburzeniu homeostazy flory jelitowej. Przewlekle chorzy pacjenci nie są w stanie poradzić sobie z infekcją, nawet przy pomocy leków.

C. difficile produkuje dwa rodzaje toksyn – A i B, które uszkadzają komórki jelita poprzez wiązanie się z obecnymi na jej powierzchni glikoproteinami, uniemożliwiając prawidłowe działanie komórki. Udało się jednak pozyskać przeciwciało neutralizujące toksyny i znoszące ich szkodliwy wpływ.

Lamy wytwarzają przeciwciała podobne do ludzkich, ale w ich surowicy znajdują się też przeciwciała o bardzo prostej budowie, złożone tylko z jednej domeny. Są one aż 10-krotnie mniejsze od innych przeciwciał. Dzięki tej właściwości łatwo się je izoluje i modyfikuje w dowolny sposób, po czym testuje w wielu badaniach. Tak przygotowane przeciwciała można zastosować jako lek. Aktualnie zostały wykorzystane w eksperymentach nad C. difficile. Okazało się, że przeciwciała lamy neutralizują toksyny wytwarzane przez laseczki, ale dokładny mechanizm ich działania nie został jeszcze w pełni poznany. Jest to etap dalszych badań naukowców, którzy używają tych przeciwciał jako leku w rzekomobłoniastym zapaleniu jelit. Ponadto trwają badania nad zastosowaniem tych samych przeciwciał w innych chorobach o podłożu infekcyjnym.

Autor: Dr n.med. Karolina Kłoda

Źródło:
1. G. Hussack, M. Arbabi-Ghahroudi, H. van Faassen, J. G. Songer, K. K.- S. Ng, R. MacKenzie, J. Tanha. Neutralization of Clostridium difficile Toxin A with Single-domain Antibodies Targeting the Cell Receptor Binding Domain. Journal of Biological Chemistry, 2011; 286 (11): 8961 DOI: 10.1074/jbc.M110.198754.
2. University of Calgary (2011, March 18). Hospital infections: Unique antibody from llamas provide weapon against Clostridium difficile. ScienceDaily. Retrieved March 19, 2011, from http://www.sciencedaily.com­ /releases/2011/03/110318111927.htm.
3. http://en.wikipedia.org/wiki/Clostridium_difficile

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.