Silne kości dla męskiej płodności

Badanie z Columbia University Medical Center sygnalizuje, że kości mają wpływ na męską płodność. Naukowcy wykazali, że szkielet wpływa na regulację płodności u myszy płci męskiej, poprzez uwalniany przez kości hormon. Tym tajemniczym hormonem jest powszechnie znana osteokalcyna.

Odkrywcy oparli swoje badanie na założeniu, że komunikacja w naszym organizmie jest rzadko jednostronna. Dlatego też, skoro gonady wpływają na kości, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kości wpływają na gonady. Już wcześniej zauważono, że myszy knock-out (zwierzęta nie wydzielające osteokalcyny) rozmnażały się gorzej. Naukowcy zdecydowali się zgłębić tę obserwację.

Osteokalcyna jest również znana jako białko kości zawierające kwas gamma-karboksyglutaminowy (BGLAP). Jest wydzielana przez osteoblasty zlokalizowane w kościach i zębinie. Główną rolą osteokalcyny jest kościotwórcza regulacja metaboliczna, dlatego też często używana jest jako biomarker procesu formacji kości. Wpływa również na mineralizację kości i homeostazę jonów wapniowych. Innymi funkcjami tego hormonu jest pobudzanie komórek beta wysp trzustkowych do uwalniania insuliny, a komórek tłuszczowych do uwalniania adiponektyny. Pomysł, że osteokalcyna może wpływać na płodność jest zupełną nowością.

Naukowcy z Columbia University Medical Center odkryli, że osteokalcyna reguluje produkcję hormonu płciowego – testosteronu. Eksperyment in vitro pokazał, że po dodaniu do próbki osteokalcyny dochodzi do wzmożonego uwalniania testosteronu. Po tej obserwacji, osteokalcynę podawano myszom knock-out płci męskiej, co skutkowało wyższymi poziomami krążącego testosteronu u tych zwierząt. Oczywistym był fakt, że wśród myszy płci męskiej z niedoborem osteokalcyny, poziom testosteronu był niższy, co prowadziło do spadku liczby plemników i ilości potomstwa na jednym miocie.

Niestety w badaniu z Columbia University Medical Center nie ma doniesień na temat wpływu szkieletu czy osteokalcyny na płodność żeńską. Jest powszechnie wiadome, że estrogen reguluje obrót kostny, a u kobiet po menopauzie masa kostna gwałtownie obniża się. Wykorzystując założenie, że komunikacja w naszym organizmie rzadko jest jednostronna, trudno nie szukać powiązania pomiędzy kośćmi i jajnikami. Jednakże, nie ma nowych odkryć w tym zakresie.

Kolejnym krokiem naukowców jest poznanie drogi przekazywania sygnałów przez osteokalcynę, która prowadzi do produkcji testosteronu. Co więcej, receptor dla osteokalcyny został zidentyfikowany, więc jest możliwość zastosowania leku naśladującego działanie tego hormonu. Byłaby to ogromna korzyść nie tylko dla regulacji gospodarki węglowodanowej, ale pomoc w kwestii reprodukcji, która jest esencją naszego życia.

Badanie było współfinansowane przez National Institute of Child Health Research (NICHR) i National Institutes of Health (NIH).

Źródło:

  1. Franck Oury, Grzegorz Sumara, Olga Sumara, Mathieu Ferron, Haixin Chang, Charles E. Smith, Louis Hermo, Susan Suarez, Bryan L. Roth, Patricia Ducy et al. Endocrine Regulation of Male Fertility by the Skeleton. Cell, 17 February 2011 DOI: 10.1016/j.cell.2011.02.004
  2. Columbia University Medical Center (2011, February 18). Male fertility is in the bones: First evidence that skeleton plays a role in reproduction. ScienceDaily. Retrieved February 19, 2011, from http://www.sciencedaily.com­ /releases/2011/02/110217124909.htm

Autor: Karolina Kłoda

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.