Odleżyny – Czy można im zapobiec?

Odleżyny – Czy można im zapobiec?

Temat odleżyn jest rzadko poruszany w Polsce, choć dotyka tysięcy osób pozostających pod opieką domową i szpitalną. Tymczasem w wielu przypadkach odleżynom można zapobiec – aby tak się stało, potrzebna jest wiedza i dostępność metod terapeutycznych. 15 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Odleżynom, którego głównym celem jest zwiększanie świadomości społecznej w tym obszarze. Choć w Polsce wciąż nie ma powszechnego programu zapobiegania odleżynom, w aptekach dostępne są refundowane wyroby medyczne mogące pomóc chorym. Coraz więcej jest również źródeł, z których można czerpać wiedzę.

Czytaj więcej »

Listopad miesiącem raka płuca

Listopad miesiącem raka płuca

W listopadzie przypada Miesiąc Raka Płuca. Nie bez powodu aż trzydzieści dni zostało poświęconych tej chorobie. Na całym świecie wciąż jest to zbyt późno diagnozowany nowotwór złośliwy. Choć w ostatnich latach sytuacja w Polsce poprawia się, przeżycie 5-letnie chorych na raka płuca nie przekracza 15% (dla porównania – ponad 70% w przypadku raka piersi). W Europie jesteśmy w czołówce pod względem umieralności spowodowanej rakiem płuca. „Zmiana tej dramatycznej sytuacji może nastąpić tylko w przypadku skutecznej profilaktyki i wdrożenia programu wczesnego wykrywania” – mówi prof. Tadeusz Orłowski z Polskiej Grupy Raka Płuca,stowarzyszenia ekspertów stawiającego sobie za cel poprawę sytuacji w naszym kraju. Program wczesnego wykrywania ma ruszyć w 2019 roku.

Czytaj więcej »

Przełomowe operacje naczyniowe z użyciem rozszerzonej rzeczywistości

iStock_000015704019XSmallPrzełomowe operacje naczyniowe z użyciem rozszerzonej rzeczywistości

25 października zespół chirurgów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – dr Małgorzata Szostek, dr Wawrzyniec Jakuczun, dr Natalia Wrzesińska i dr Sebastian Willenberg przeprowadzili dwie operacje wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków aorty brzusznej przy asyście gogli rozszerzonej rzeczywistości Microsoft HoloLens. Były to jedne z pierwszych takich zabiegów na świecie.

Czytaj więcej »

Stypendium zagraniczne dla wybranych polskich pielęgniarek onkologicznych

iStock_000015704019XSmallStypendium zagraniczne dla wybranych polskich pielęgniarek onkologicznych

Dzięki wsparciu Polskiej Grupy Raka Płuca (PolGRP) trzy pielęgniarki onkologiczne z wybranych ośrodków w Polsce uczestniczyły w zagranicznym kursie edukacyjnym. Utworzenie programu stypendialnego było efektem współpracy PolGRP z kanadyjskim University Health Network oraz Międzynarodowym Towarzystwem do Badań nad Rakiem Płuca – IASLC, organizatorem Światowej Konferencji Raka Płuca (WCLC), w tym roku odbywającej się w Kanadzie. W ramach stypendium, wybrane pielęgniarki wzięły udział w szkoleniu w klinice Princess Margaret Hospital w Toronto oraz w Konferencji WCLC. Na poziomie rekrutacji projekt organizacyjnie wsparły władze Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, a patronat nad wydarzeniem objęły: medexpress.pl, MEDtube oraz Wydawnictwo PZWL.

Czytaj więcej »

Pierwsze naczelne sklonowane metodą „owieczki Dolly”.

iStock_000015704019XSmallPierwsze naczelne sklonowane metodą „owieczki Dolly”

Dwa małe makaki krabożerne (Macaca fascicularis), Zhong Zhong i Hua Hua, są genetycznie identyczne. Klonowanie naczelnych metodą transferu jądra komórkowego zakończyło się sukcesem – głoszą naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk na łamach czasopisma Cell. Narodziny małpek to przełom w świecie nauki. Czy następnym krokiem będzie sklonowanie człowieka?

Czytaj więcej »

To nie gluten należy winić za wzdęcia?

iStock_000015704019XSmallTo nie gluten należy winić za wzdęcia?

Na rynku pojawiło się w ostatnich latach wiele bezglutenowych alternatyw dla tradycyjnych produktów spożywczych. Czy nadwrażliwość na gluten stała się modna? Co dziesiąta osoba w populacji przyznaje, że po spożyciu produktów zawierających gluten doświadcza wzdęć i bólów brzucha. Tymczasem, dolegliwości gastryczne, za które obwiniamy gluten, mogą być tak naprawdę sprawką fruktanów – informują norwescy naukowcy na łamach ostatniego wydania „Gastroenterology”.

Czytaj więcej »

Wpływ mikrobiomu jelitowego na strukturę mózgu i emocje ludzi.

iStock_000015704019XSmallWpływ mikrobiomu jelitowego na strukturę mózgu i emocje ludzi.

Im więcej dowiadujemy się mikroorganizmach zasiedlających nasz organizm, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wpływ mają one na różne aspekty naszego życia – począwszy od zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia aż po myśli i emocje. Jak wynika z najnowszych badań międzynarodowej grupy naukowców, istnieje związek pomiędzy profilem mikrobiologicznym jelit, a strukturą i funkcjonowaniem naszego mózgu, co przekłada się na reakcje emocjonalne. Naukowcy twierdzą, że jest to pierwszy dowód na różnice behawioralne związane z mikrobiomem u zdrowych ludzi. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Psychosomatic Medicine.

Czytaj więcej »

Międzynarodowa Konferencja Nauk Przyrodniczych i Medycznych: Młodzi Naukowcy, Doktoranci, Studenci.

Konferencja połączona z warsztatami szkoleniowymi odbędzie się w dniach
01-03 grudnia 2017 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.
Wydarzenie skierowane jest do młodych naukowców do 35 r. życia, studentów
i doktorantów nauk przyrodniczych i medycznych.
Czytaj więcej »

Dieta ketogeniczna może wydłużyć życie i polepszyć pamięć

Dieta ketogeniczna (KD), jest najbardziej ekstremalną wersją diety niskowęglowodanowej (LCD). Jej celem jest uzyskanie większej ilości kalorii z białka i tłuszczu niż z węglowodanów. Gdy spożycie węglowodanów jest na bardzo niskim poziomie, organizm przestaje stosować glukozę jako główne źródło energii a zaczyna wykorzystywać białko i tłuszcz, produkując ciała ketonowe i powodując tym samym ketozę. Czytaj więcej »

Nikotyna jako potencjalna terapia sarkoidozy

medical doctor looking at x-ray picture of lungs in hospitalSarkoidoza jest jedną z chorób układowych i charakteryzuje się powstawaniem małych grudek zapalnych (ziarniniaków). Jej obraz radiologiczny bardzo często przypomina inne choroby, dlatego często jest mylona z przerzutami raka, chłoniakiem oraz gruźlicą i chorobami grzybiczymi. Czytaj więcej »