Pierwsze naczelne sklonowane metodą „owieczki Dolly”.

iStock_000015704019XSmallPierwsze naczelne sklonowane metodą „owieczki Dolly”

Dwa małe makaki krabożerne (Macaca fascicularis), Zhong Zhong i Hua Hua, są genetycznie identyczne. Klonowanie naczelnych metodą transferu jądra komórkowego zakończyło się sukcesem – głoszą naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk na łamach czasopisma Cell. Narodziny małpek to przełom w świecie nauki. Czy następnym krokiem będzie sklonowanie człowieka?

Czytaj więcej »

To nie gluten należy winić za wzdęcia?

iStock_000015704019XSmallTo nie gluten należy winić za wzdęcia?

Na rynku pojawiło się w ostatnich latach wiele bezglutenowych alternatyw dla tradycyjnych produktów spożywczych. Czy nadwrażliwość na gluten stała się modna? Co dziesiąta osoba w populacji przyznaje, że po spożyciu produktów zawierających gluten doświadcza wzdęć i bólów brzucha. Tymczasem, dolegliwości gastryczne, za które obwiniamy gluten, mogą być tak naprawdę sprawką fruktanów – informują norwescy naukowcy na łamach ostatniego wydania „Gastroenterology”.

Czytaj więcej »

Wpływ mikrobiomu jelitowego na strukturę mózgu i emocje ludzi.

iStock_000015704019XSmallWpływ mikrobiomu jelitowego na strukturę mózgu i emocje ludzi.

Im więcej dowiadujemy się mikroorganizmach zasiedlających nasz organizm, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wpływ mają one na różne aspekty naszego życia – począwszy od zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia aż po myśli i emocje. Jak wynika z najnowszych badań międzynarodowej grupy naukowców, istnieje związek pomiędzy profilem mikrobiologicznym jelit, a strukturą i funkcjonowaniem naszego mózgu, co przekłada się na reakcje emocjonalne. Naukowcy twierdzą, że jest to pierwszy dowód na różnice behawioralne związane z mikrobiomem u zdrowych ludzi. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Psychosomatic Medicine.

Czytaj więcej »

Międzynarodowa Konferencja Nauk Przyrodniczych i Medycznych: Młodzi Naukowcy, Doktoranci, Studenci.

Konferencja połączona z warsztatami szkoleniowymi odbędzie się w dniach
01-03 grudnia 2017 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.
Wydarzenie skierowane jest do młodych naukowców do 35 r. życia, studentów
i doktorantów nauk przyrodniczych i medycznych.
Czytaj więcej »

Dieta ketogeniczna może wydłużyć życie i polepszyć pamięć

Dieta ketogeniczna (KD), jest najbardziej ekstremalną wersją diety niskowęglowodanowej (LCD). Jej celem jest uzyskanie większej ilości kalorii z białka i tłuszczu niż z węglowodanów. Gdy spożycie węglowodanów jest na bardzo niskim poziomie, organizm przestaje stosować glukozę jako główne źródło energii a zaczyna wykorzystywać białko i tłuszcz, produkując ciała ketonowe i powodując tym samym ketozę. Czytaj więcej »

Nikotyna jako potencjalna terapia sarkoidozy

medical doctor looking at x-ray picture of lungs in hospitalSarkoidoza jest jedną z chorób układowych i charakteryzuje się powstawaniem małych grudek zapalnych (ziarniniaków). Jej obraz radiologiczny bardzo często przypomina inne choroby, dlatego często jest mylona z przerzutami raka, chłoniakiem oraz gruźlicą i chorobami grzybiczymi. Czytaj więcej »

Czy szczepionka przeciw meningokokom chroni przed rzeżączką?

iStock_000015704019XSmallCzy szczepionka przeciw meningokokom chroni przed rzeżączką?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku notuje się około 78 milionów nowych przypadków zachorowań na rzeżączkę. Obecnie istotnym problemem jest oporność Neisseria gonorrhoeae na stosowane w terapii leki. Ponadto zwiększona zapadalność na choroby przenoszone drogą kontraktów seksualnych wymusza poszukiwanie nowych sposobów leczenia, a przede wszystkim metod prewencji. Jak dotąd nie ma na rynku dostępnej szczepionki przeciw N. gonorrhoeae, aczkolwiek najnowsze badania naukowców z Nowej Zelandii wskazują nowy kierunek w walce z tą chorobą. Wykazali oni skuteczność stosowanej w latach 2004-2008 szczepionki przeciw meningokokom grupy B – MeNZB®. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Lancet.

Czytaj więcej »

Regularne spożycie alkoholu może zmniejszać ryzyko cukrzycy

iStock_000015704019XSmallRegularne spożycie alkoholu może zmniejszać ryzyko cukrzycy

Duńscy naukowcy zbadali związek pomiędzy wzorcem picia alkoholu a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 u kobiet i mężczyzn. Badaniem objętych zostało ponad 70 tys. osób, które pytano o to, jak często i w jakich ilościach sięgają po alkohol. W oparciu o dane pochodzące z rozsyłanych pocztą kwestionariuszy obliczono średnie tygodniowe spożycie alkoholu, a informacje te zestawiono z danymi na temat zachorowalności na cukrzycę typu 2. Z przeprowadzonej analizy wynika, że osoby, które sięgają po umiarkowane ilości alkoholu regularnie, tzn. kilka razy w tygodniu, są mniej narażone na rozwój cukrzycy. Potwierdzono też, że to nie ilość, a częstość spożycia ma istotnie większy wpływ na ryzyko zachorowania.

Czytaj więcej »

Implanty piersi ochroną przed pociskami z broni palnej

iStock_000015704019XSmallImplanty piersi ochroną przed pociskami z broni palnej

Na łamach ostatniego „Journal of Forensic Sciences” opublikowane zostały wyniki niezwykle interesującej analizy. Christopher J. Pannucci, chirurg plastyczny, postawił tezę, że implanty piersi mogą chronić kobiety przed skutkami urazów zadanych z broni palnej.

W USA żyją miliony kobiet po implantacji wkładek powiększających piersi, w samym tylko 2016 roku wykonano ponad 450 tysięcy takich zbiegów. Prawie 8% przestępstw w USA dokonywanych jest z użyciem broni, co daje liczbę ponad 1200 kobiet rocznie narażonych na następstwa ran postrzałowych (w tym także śmiertelne). Czy zatem implanty mogą nie tylko poprawiać jakość życia, ale też je wydłużać? Zespół badaczy z Uniwersytetu w Utah postanowił sprawdzić, czy wypełnione solą fizjologiczną implanty piersi mogą powodować ograniczenie obrażeń związanych z postrzałem. Przeprowadzona analiza balistyczna wykazała, że pocisk po przejściu przez materiał implantu zmniejsza swoją prędkość, jak również zmienia kształt. Może to powodować zmniejszenie penetracji tkankowej, a tym samym częściowe ograniczenie obrażeń spowodowanych przez kule trafiające w klatkę piersiową.

Czytaj więcej »

Diagnostyka obrazowa TK

iStock_000015704019XSmallDiagnostyka obrazowa TK: oszczędność środka kontrastowego, jakość bez zmian

W badaniu diagnostycznym przy wykorzystaniu tomografii komputerowej (TK) można zmniejszyć ilość środka kontrastowego zachowując jakość obrazowania.

Takie możliwości daje metoda wykorzystywana w systemie iCalc, pozwalająca dostosować dawkę kontrastu do pacjenta – często ją zmniejszając – przy zachowaniu optymalnej jakości obrazu. Oszacowano, że dzięki iCalc można uzyskać oszczędności sięgające 30 proc.

Metoda wymaga użycia pulsoksymetru określającego tętno pacjenta i – najczęściej – zastosowania do przeliczeń dwóch dodatkowych danych – są nimi waga pacjenta i wzrost. iCalc w oparciu o te dane automatycznie wylicza prędkość przepływu oraz optymalną dawkę środka kontrastującego dla danego pacjenta.

Czytaj więcej »