Odbarczenie gałęzi powierzchownej części czuciowej nerwu promieniowego

Oceń:
5
5 5 1
dodano:
7 miesięcy temu
wyświetleń:
741
specjalizacja:
Chirurgia plastyczna

Opis materiału

W filmie pokazano odbarczenie gałęzi powierzchownej części czuciowej nerwu promieniowego z tenotomią ścięgna mięśnia ramienno-promieniowego.
Operatorzy: MacKinnon SE., Yee A.
Informacje o autorze: Dr. Mackinnon, I Oddział Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, Uniwersytet Waszyngtona, St. Louis, Missouri.
Streszczenie:
Gałąź powierzchowna części czuciowej nerwu promieniowego może ulec uciśnięciu przez mięśnie ramienno-promieniowy i prostownik promieniowy długi nadgarstka. Do objawów kompresji tego nerwu należą drętwienie i/lub ból w okolicy grzbietowej przedramienia. Pronacja przedramienia zwiększa objawy, ponieważ wówczas dochodzi do zmniejszenia dystansu między opisanymi mięśniami. W celu dekompresji nerwu stosuje się tenotomię ścięgna mięśnia ramienno-promieniowego. Mięsień ramienno-promieniowy może zostać poświęcony, gdyż funkcja mięśnia dwugłowego ramienia i ramiennego jest wystarczająca do zgięcia stawu łokciowego. Nerw skórny boczny przedramienia ma przebieg powierzchowny, w związku z czym należy uważać, aby nie uszkodzić go podczas operacji.
Opis przypadku:
W przedstawionym przypadku pacjent uległ wypadkowi ze złamaniem kości ramiennej, które doprowadziło do porażenia nerwu promieniowego i wymagało stabilizacji wewnętrznej. Badanie elektrodiagnostyczne (electrodiagnostic study) wykazało powrót funkcji motorycznej nerwu promieniowego w okolicy ramienia. Ponadto odbarczono nerw międzykostny tylny uzyskując powrót funkcji motorycznej przedramienia. Niestety, pacjent skarżył się na drętwienie i mrowienie w okolicy skóry unerwionej przez nerw promieniowy. Ustalono z pomocą testów prowokacyjnych, iż objawy te są spowodowane uciskiem przez przyległe mięśnie. Przeprowadzono zabieg opisany powyżej.

tagi: nerw promieniowy mięsień ramienno-promieniowy mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka odbarczenie


Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej