Przedłużona ekspozycja - techniki terapeutyczne w terapii poznawczo-behawioralnej PTSD

Organizator: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii
Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Termin: od: 2014-10-03 do: 2014-10-03
Koszt: 350 - 350 ZŁ
Program: zobacz
Wyświetleń: 1176

Adresaci:
Niniejsze szkolenie jest warsztatem przeznaczonym dla osób pracujących z osobami po traumatycznych doświadczeniach - psychologów, terapeutów, pracownikow slużb ratowniczych i ośrodków interwencji kryzysowej, pedagogów, pracowników socjalnych zainteresowanych problematyka stresu pourazowego.

Program:
Edna Foa Professor of Clinical Psychology in Psychiatry na Uniwersytecie Pensylwanii, na którym kieruje Center for the Treatment and Study of Anxiety opracowała terapię PTSD metodą przedłużonej ekspozycji, opartą na założeniach teoretycznych modelu poznawczo-behawioralnego. Opracowany przez nią protokół 12 sesji terapeutycznych został nagrodzony w 2001 roku nagrodą Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Stanach Zjednoczonych i jest rekomendowany jako wzorcowy i wskazany do rozpowszechnienia. Jest również stosowany jako metoda standardowego leczenia PTSD w Izraelu. Metodą tą leczeni są żołnierze, ofiary czystek etnicznych, gwałtów i innych wydarzeń traumatycznych. Niniejsze szkolenie przedstawia model pracy zgodnie z programem przedłużonej ekspozycji w terapii PTSD.
1. Czym jest trauma i jakie są jej konsekwencje?

2. Kryteria diagnostyczne zespołu stresu pourazowego

3. Modele terapii ukierunkowane na leczenie osób po doświadczeniach traumatycznych

4. Teoria emocjonalnego przetwarzania- model przedłużonej ekspozycji w terapii PTSD

5. Struktura programu przedłużonej ekspozycji w terapii PTSD
a) przygotowanie do terapii ( wywiad motywujący, zarządzanie przypadkiem)
b) początek terapii: psychoedukacja i planowanie terapii uzasadnienie terapii, zbieranie informacji, typowe reakcje na traumę)
c) ekspozycje ( ekspozycje in vivo, odtwarzanie wspomnienia, najgorsze momenty)
d) zapobieganie nawrotom i kończenie terapii ( zapobieganie nawrotom, sesja terapeutyczna końcowa)

6. Stany patologiczne wykluczające osoby po doświadczeniach traumatycznych z terapii przedłużonej ekspozycji
a) samobójstwa, zabójstwa, samouszkodzenia
b) psychoza
c) agresja
d) niewystarczające wspomnienia traumy
e) uzależnienia i nadużywanie substancji psychoaktywnych
f) dysocjacja

7. Strategie terapeutyczne i zadania domowe.

8. Praca z pacjentem w wieku adolescencyjnym
a) nastolatek po doświadczeniach traumatycznych
b) współpraca z rodzicami

9. Praktyczne formularze stosowane w terapii przedłużonej ekspozycji w leczeniu PTSD

10. Materiały psychoedukacyjne.

11. Analiza studium przypadku i ćwiczenia praktyczne.


Trener:
Agnieszka Juszczyk-Mirek - psycholog kliniczny, psychoterapeuta systemowy, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, superwizor i trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Prowadzi interwencję kryzysową, psychoterapię systemową indywidualną, grupową, terapię rodzin i par, zajęcia psychoedukacyjne i szkolenia. Pracuje w ujęciu systemowym z rodzinami z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami psychosomatycznymi. Specjalizuje się w terapii zaburzeń lękowych, depresyjnych, psychotycznych, psychoterapii zaburzeń seksualnych, zaburzeń ASD I PTSD. Prowadzi sesje debriefingowe Critical Incident Stress Debriefing (CISD) dla specjalistów zajmujących się zawodowo ratownictwem i interwencją kryzysową oraz ofiar, grup dotkniętych kryzysem. Członek Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, International Critical Incident Stress Foundation (ICISF), International Association for Suicide Prevention (IASP). Pracuje w kilku Poradniach Zdrowia Psychicznego. Jest biegłym sądowy w zakresie psychologii klinicznej dzieci i dorosłych oraz seksuologii. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe w zakresie Seksuologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W zakresie umiejętności psychoterapeutycznych kształciła się także w Szkole Terapeutycznej Psychoterapia Systemowa Indywidualna i Rodzinna WTTS (kurs podstawowy i kurs zaawansowany), Terapia Rodzin - Polski Instytut Ericksonowski, Terapia Małżeństw i Par - Polski Instytut Ericksonowski, Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie, Studium metod pracy z ofiarami przemocy seksualnej, ich rodzinami i opiekunami - Fundacja Dzieci Niczyje, Studium Opiniowania Psychologiczno-Sądowego - Fundacja Dzieci Niczyje, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Wydarzenie archiwalne

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia