Diagnoza i terapia zaburzeń adaptacyjnych i zaburzeń nastroju

Organizator: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii
Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Termin: od: 2014-05-09 do: 2014-05-09
Koszt: 350 - 350 ZŁ
Program: zobacz
Wyświetleń: 891

Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę na temat diagnozy zaburzeń adaptacyjnych i nastroju, ich charakterystyki oraz psychopatologii. Poznają metody i techniki pray z osobami z zaburzeniami adaptacyjnymi oraz reakcją na stres.

Adresaci:
Szkolenie skierowane jest do psychologów, psychoterapeutów, personelu medycznego, pedagogów, opiekunów socjalnych ,osób pracujących z osobami cierpiącymi na zaburzenia adaptacyjne oraz zaburzenia nastroju.

Program:
1. Współczesna klasyfikacja reakcji na ciężki stres i zaburzeń adaptacyjnych wg ICD 10, DSM-IV.

2. Diagnoza zaburzeń, charakterystyka i psychopatologia:
a) pourazowe zaburzenia stresowe: ostre, przewlekłe, z późnym początkiem
b) ostre zaburzenie stresowe
c) zaburzenia adaptacyjne

3. Metody i techniki terapeutyczne w pracy z osobami z zaburzeniami adaptacyjnymi i reakcją na ciężki stres. Ćwiczenia praktyczne. Analiza przypadków.

4. Współczesna klasyfikacja zaburzeń nastroju wg ICD 10, DSM-IV.
a) Przyczyny chorób afektywnych: endogenne i egzogenne. Osobowość przedchorobowa.

5. Depresja (epizod depresyjny, duża depresja, depresje poronne, maski depresji). Depresje typu endogennego. Lęk w depresjach typu endogennego. Psychoterapia. Techniki terapeutyczne.

6.Rozpoznawanie zespołów maniakalnych (hipomania, mania, mania z objawami psychotycznymi, zespoły mieszane).Psychoterapia. Techniki terapeutyczne.

7. Zaburzenia afektywne sezonowe.

8. Zaburzenia afektywne a samobójstwa.

9. Zasady terapii zaburzeń afektywnych. Farmakoterapia. Czynny udział chorego w procesie terapeutycznym.

10. Radzenie sobie ze stresem i profilaktyka nawrotów zaburzeń afektywnych.


Trener:
Anna Szczepińska - psycholog, psychoterapeutka, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Członek Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje z osobami indywidualnymi - młodzieżą, dorosłymi, rodzinami w podejściu psychodynamicznym. Specjalizuje się w terapii zaburzeń osobowości, zaburzeń lękowych, depresyjnych, psychotycznych, psychosomatycznych, interwencji kryzysowej i terapii ofiar przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Wykształcenie psychologiczne zdobyła na Uniwersytecie Wrocławskim, Studium Doktoranckim na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Absolwentka studiów podyplomowych- doradztwo zawodowe, psychologiczno-pedagogiczne kompetencje nauczycielskie. Umiejętności psychoterapeutyczne kształciła m.in. w: Międzynarodowym Centrum Terapii Systemowej/Heidelberg , Szkole Psychoterapii Gestalt- Ośrodek Edukacji Psychologicznej, Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży Krakowskie Centrum Psychodynamiczne, Szkoła Psychoterapii Krakowskie Centrum Psychodynamiczne. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla trenerów i terapeutów grupowych z zakresu socjoterapii dzieci i młodzieży, zastosowania terapii grupowej w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocji i zachowania. Kształci terapeutów, pracowników socjalnych, interwentów kryzysowych z zakresu pracy socjalnej i pracy terapeutycznej z klientem.

Wydarzenie archiwalne

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia