Psychodrama i arteterapia w pracy terapeutycznej z osobami po urazach traumatycznych

Organizator: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii
Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Termin: od: 2014-04-25 do: 2014-04-25
Koszt: 350 - 350 ZŁ
Program: zobacz
Wyświetleń: 678

Program omawia metody pracy terapeutycznej z wykorzystaniem psychodramy i arteterapii w pracy z dziećmi i dorosłymi po urazach psychicznych. Zajęcia będą prowadzone metodami aktywnymi (warsztat), uczestnicy będą mieli okazję pracować nad studium przypadku, wezmą udział w ćwiczeniach indywidualnych i grupowych.Program przygotowuje do pracy z grupami dziecięcymi, młodzieżowymi i dorosłych, z zastosowaniem metod i technik arteterapii. Zajęcia prowadzone są metodą warsztatowo – treningową, z naciskiem na rozumienie procesu grupowego i adekwatnego zastosowania poznanych technik.

Adresaci:
Szkolenie skierowane jest do terapeutów, wychowawców, pedagogów, pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, oraz studentów ostatnich lat kierunków: psychologia, pedagogika.

Program:
1. Podstawy teoretyczne zastosowania psychodramy i arteterapii w pomocy psychologicznej.

2. Diagnoza deprywacji potrzeb psychologicznych dzieci i młodzieży.

3. Kompensacja potrzeb poprzez aktywność twórczą.

4. Trudności emocjonalne dzieci i młodzieży po urazach traumatycznych.

5. Portret psychologiczny dorosłej ofiary traumy.

4. Terapeutyczna funkcja aktywności twórczej – alternatywa dla zachowań agresywnych, wycofania, zahamowania, lęków.

5. Techniki plastyczne umożliwiające przeżycie sukcesu, katharsis.

6. Przykładowa techniki terapii zajęciowej.

7. Teatr jako forma łącząca plastykę, muzykę, tekst literacki i ruch sceniczny.

8. Psychodrama wg Moreno.
- Specyfika psychodramy Gestalt, tzw. odgrywanie ról.
- Funkcje psychodramy.

9. Zastosowanie i konstruowanie sesji psychodramy.
- Diagnozowanie ukrytych tendencji indywidualnych przy użyciu psychodramy.
- Praca z fantazjami i snami. Funkcje diagnostyczne i psychoterapeutyczne odtwarzania relacji między członkami rodziny pochodzenia i rodziny aktualnej.
- Odgrywanie marzeń, bajek - ich funkcje terapeutyczne.

10. Własny rozwój osobisty, umiejętność korzystania ze swoich zasobów psychicznych

11. Projekcja i omówienie filmu instruktażowego z zapisem sesji.


Trener:
Katarzyna Lisowska - psycholog, psychoterapeuta, trener. Ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim. Umiejętności terapeutyczne kształciła w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, ośrodku akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z grupami oraz bogate doświadczenie kliniczne. Od wielu lat prowadzi własną praktykę psychologiczną oraz szkolenia i treningi psychologiczne z zakresu kompetencji interpersonalnych oraz rozwoju osobistego współpracując z największymi firmami szkoleniowymi w Polsce. Pomocy psychologicznej udzielała m.in na Oddziale Dziennym Ogólnopsychiatrycznym w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu, ośrodku wczesnej interwencji dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, w ośrodku szkolno-wychowawczym, na oddziale psychiatrycznym w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego Euromedicare przy Szpitalu św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich. Pełniła również rolę psychologa oraz wykładowcy psychologii w International School of Ekola we Wrocławiu, zajmując się wsparciem psychologicznym dla osób doświadczających stresu i szoku kulturowego oraz trudności psychologicznych wynikających ze zmiany kultury. Ukończyła kurs akredytowany przez Cambridge: The International Baccalaureate DP Psychology uprawniający do prowadzenia zajęć z psychologii w języku angielskim. Zajmuje się także przekładem tekstów z kręgu psychoterapii, psychoanalizy, psychologii i filozofii.

Wydarzenie archiwalne

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia